ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ηττα…συμπερασμάτων

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας της στη Σύρο. Ο Θρύλος, μετά τη νίκη (1-3) επί του Φοίνικα την Πέμπτη (6/10), ηττήθηκε με 3-1 σετ, στο δεύτερο και τελευταίο «τεστ» στο νησί των Κυκλάδων.

Ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι προχώρησε σε πολλές δοκιμές σε πρόσωπα και συστήματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του, βγάζοντας νέα, χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν με βασικό πασαδόρο τον νεαρό Πετσιά, έχασαν το πρώτο σετ (25-21), έπειτα ισοφάρισαν με 26-24, όμως απώλεσαν και τα δύο επόμενα και γνώρισαν την ήττα από τον Φοίνικα, σε ένα δυνατό φιλικό, με υψηλό αγωνιστικό ρυθμό.

Ο Ολυμπιακός μέτρησε 10 άσσους και εννιά μπλοκ στο ματς, με τους Ιντάλγκο και Ζουπάνη να σκοράρουν 18 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 7-5, ο Παπαγγελόπουλος μείωσε σε 7-6, όμως στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 17-9. Ο Ζουπάνης έκανε το 17-10, ο Χανδρινός μάζεψε τη διαφορά στο 20-17, με τον Θρύλο να χάνει το πρώτο σετ, με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 13-9, ο Ιντάλγκο έκανε το 14-10, με άσσο, με τον Παπαγγελόπουλο να μειώνει σε 19-17. To 22-17 του Φοίνικα έγινε 22-21, με μπλοκ του Παγένκ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει, στη συνέχεια, σε 24-24. Με ωραίο σερβίς του Ιντάλγκο, ο Θρύλος έφτασε σε σετ μπολ (24-25), με τον Κουβανό ακραίο να «καθαρίζει» το σετ (24-26), με νέο άσσο!

Με μπλοκ του Πετσιά, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 6-6 στο τρίτο σετ, με τον Ιντάλγκο να δίνει προβάδισμα, στη συνέχεια, 17-16. Ο Φοίνικας προσπέρασε ξανά (19-17), ο Ζουπάνης μείωσε σε 19-18, με τον Πετσιά να ισοφαρίζει σε 23-23, με εντυπωσιακό χτύπημα! Ο Ζουπάνης έφερε το σετ στα ίσια (24-24), όμως η ομάδα του νησιού κέρδισε το σετ (26-24).

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά από το ξεκίνημα, έφτασε στο 15-12, με άσσο του Ζουπάνη και στο 16-13, με μπλοκ του Λινάρδου. Ωστόσο, μετά το 19-18, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 21-19, με τον Φοίνικα να βγάζει αντίδραση και να κατακτά, στη συνέχεια, το σετ (25-23), για το τελικό 3-1.

Τα σετ 3-1 (σε 2.01): 25-21, 24-26, 26-24, 25-23

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 24-26

3ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 26-24

4ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 25-23

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλου, ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου.

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαλεξίου 13 (8/15 επ., 5 μπλοκ), Ιερεσουέλο 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Κλίνκενμπεργκ 1 (1/7 επ., 50%υπ.-38% άριστες), Τζούριτς 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ), Φρομ 13 (11/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-42% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 50% υπ.-33% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3/4 επ.), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (6/16 επ., 56% υπ.-38% άριστες), Σωνάκης (λ., 50% υπ.-25% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Χανδρινός 7 (7/18 επ., 68% υπ.-59% άριστες), Ζουπάνη 17 (13/34επ., 4 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 άσος), Ιντάλγκο 18 (14/31 επ., 4 άσσοι, 77%υπ.-46% άριστες) / Δαλακούρας (λ., 60% υπ.-40% άριστες), Στερν 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 5 (5/11 επ., 20% υπ.-20% άριστες), Πετσιάς 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ)

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Κάναμε αλλαγές σήμερα και έμεινα ικανοποιημένος, γιατί τα παιδιά που έπαιξαν έδωσαν μια καλή απάντηση στο γήπεδο. Είμαι, επίσης, πολύ ικανοποιημένος από τη φυσική μας κατάσταση, δείχνει ότι βελτιώνεται παιχνίδι με παιχνίδι και γενικά, έμεινα ικανοποιημένος από αυτά τα δύο φιλικά. Ο Σπύρος (σ.σ. Χανδρινός) έπαιξε χαμηλότερα από το επίπεδο του, μπορεί να παίξει ακόμα καλύτερα. Ο Αποστόλης (σ.σ. Πετσιάς) έδειξε και καλό αγωνιστικό επίπεδο, αλλά και πνεύμα μέσα στο γήπεδο».

Απόστολος Πετσιάς: «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος, που μου δόθηκε η ευκαιρία σήμερα να παίξω σε αυτά τα τρία σετ. Θα συνεχίσω να δουλεύω, είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που έχω αυτούς τους συμπαίκτες δίπλα μου και με βοηθούν πάρα πολύ ως αθλητή, να εξελιχθώ να φτάσω όσο πιο ψηλά γίνεται. Θέλω να κερδίσω την εμπιστοσύνη του προπονητή. Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά»