ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα στο τέλος για τα κορίτσια

Την έκτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού χάνοντας στη Γαλλία από την Καρόλο με 73-68

Στην έκτη διαδοχική της ήττα στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκα υποχρεώθηκε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού χάνοντας στην Γαλλία από την Καρόλο με 73-68
Οι ερυθρόλευκες του Γιώργου Παντελάκη είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, διάστημα όπου τις βρήκε να προηγούνται με 35-43 κι έδειχναν ικανές για την πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή νίκη.
Ένα «μπλακ» άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο και άσχημες επιλογές έδωσαν τη δυνατότητα στις γηπεδούχες να αναλάβουν τα ηνία του αγώνα και να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενες με 59-55.
Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός, αλλά οι Γαλλίδες είχαν πιο καθαρό μυαλό και αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες φτάνοντας στη νίκη με 73-68, που τις έφερε να φτάνουν το ρεκόρ τους στο 3-3 στη διοργάνωση.

Κορυφαία για τις νικήτριες η ασταμάτητη Καλίνα Λιούις, η οποία πέτυχε 32 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Άννα Σπυριδοπούλου (15π.), Πηνελόπη Παυλοπούλου (12π.) και Λικέντρα Τζόνσον (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-43, 59-55, 73-68.