ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ήττα στο φινάλε για τον Ολυμπιακό

Έμειναν από δυνάμεις στα δύο τελευταία οκτάλεπτα οι «ερυθρόλευκοι» και ηττήθηκαν 9-8 από την Γιούγκ, αν και βρέθηκαν να  προηγούνται στο πρώτο μέρος με 5-2.

Την πρώτη ήττα σε φάση ομίλων του LEN Champions League γνώρισε η ομάδα Πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, αφού υποτάχθηκε στην Γιουγκ με 9-8. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι προέρχονταν από τις δύο πολύ σημαντικές τους νίκες επί των Ορτίτζια και Σπαντάου , δεν είχαν το καθαρό μυαλό στα δύο τελευταία οκάλεπτα, ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι, με άμεση συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα από τους Κροάτες.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για τους νταμπλούχους Ελλάδας. Με … μότο την πολύ πιεστική και αποτελεσματικής τους άμυνα, οι παίκτες του Θόδωρου Βλάχου δεν επέτρεψαν στους αντιπάλου τους να δημιουργήσουν τα ρήγματα όπου θα επιθυμούσαν και αυτό είχε ως άμεση συνέπεια να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.

Έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο οκτάλεπτο με 1-0 και πατώντας στην αποτελεσματικής τους άμυνα, απέκτησαν ρυθμό και στην επίθεση, στη δεύτερη περίοδο, Με… μπροστάρη επιθετικά τον Γενηδουνιά και τους Μουρίκη, Καπότση, να προσφέρουν καίριες βοήθειες ο Ολυμπιακός έγινε αποτελεσματικός και με επί μέρους σκορ 4-2 σε αυτή την περίοδο έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 5-2.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, άρχισαν τα προβλήματα. Η έλλειψη ρυθμού και φυσικά αγωνιστικών παραστάσεων στο ελληνικό πρωτάθλημα, σε συνδυασμό με την κόπωση των δύο προηγούμενων αγώνων, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου άρχισαν να χάνουν τον προσανατολισμό τος . Μαζί με τις άστοχες επιλογές στην επίθεση, ήρθαν και τα προβλήματα στην άμυνα. Με την Γιούγκ να το εκμεταλλεύεται και να ισοφαρίζει το ματς σε 5-5. Στην τέταρτη περίοδο η Γιούγκ πιο ψύχραιμη και με περισσότερες λύσεις και καθαρό μυαλό έφτασε τελικά στη νίκη με 9-8.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 4-2, 0-3, 3-4.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κάκαρης (κόντρα, 0:01)

2ο οκτάλεπτο: 2-0 Μουρίκης (π/π, 6:42), 2-1 Όμπραντοβιτς (π/π, 4:12), 3-1 Καπότσης (π/π, 2:47), 3-2 Γκαρσία (π/π, 2:34), 4-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 0:27), 5-2 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:05)

3ο οκτάλεπτο: 5-3 Μερκούλοβ (π/π, 5:08), 5-4 Όμπραντοβιτς (φουνταριστό, 2:31), 5-5 Όμπραντοβιτς (περιφέρεια, 1:33)

4ο οκτάλεπτο: 5-6 Τομάσοβιτς (περιφέρεια, 7:09), 6-6 Καπότσης (π/π, 6:30), 6-7 Φάτοβιτς (πέναλτι, 6:06), 7-7 ‘Ιρβινγκ (π/π, 5:26), 7-8 Φάτοβιτς (περιφέρεια, 3:07), 7-9 Όμπραντοβιτς (π/π, 2:10), 8-9 Καπότσης (περιφέρεια, 0:18)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης 1, Καπότσης 3, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος.

Γιούγκ (Βιέκοσλαβ Κόμπετσακ): Πόμπαντιτς, Όμπερτ, Φάτοβιτς 2, Λόντσαρ, Κρίζιτς, Γκαρσία 1, Τομάσοβιτς 1, Μερκούλοβ 1, Παπαναστασίου, Ζούβελα, Μπένιτς, Όμπραντοβιτς 4, Βουκόγιεβιτς.