Ηττα στις…. λεπτομέρειες

Οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά στο ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός με το 84-80  κόντρα στον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1.  “Κλειδί” το 3ο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Μπουρούσης έκανε τη διαφορά, δίνοντας λύσεις στους ψηλούς, χωρίς “ερυθρόλευκη” απάντηση. Εξαιρετικοί Γκρίν και Πρίντεζης, κακός και πάλι ο Μπίρτς.  Εύκολα τα φάουλ η τριάδα των ρέφερι Πηλοίδη-Μάνου και Παναγιώτου για τον Παναθηναϊκό(24/32 οι “Πράσινοι”, 12/16 ο Ολυμπιακός)

To  παιχνίδι  ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι η  ομάδα που προσπαθούσε να δώσει ρυθμό στο παιχνίδι, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την απουσία του Σπανούλη, ωστόσο εύκολα ή δύσκολα οι  Πρωταθλητές ήταν κοντά στο σκορ παίζοντας κοντά στο καλάθι και βρίσκοντας λύσεις με τους ψηλούς.

Από κει και πέρα, πάντως, οι διαιτητές είχαν φροντίσει να κάνουν καλά τη δουλειά τους «φορτώνοντας» με φάουλ τους Πειραιώτες εκτελώντας βολές για …πλάκα.

Οι «Πράσινοι» ήλεγχαν το σκορ, αλλά ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού έφερε το 15-18 με Γκριν και Μιλουτίνοφ με σερί 0-5.

Οσο και να ήθελε ο Παναθηναϊκός να χαμηλώσει το σχήμα  για να βγούν καλύτερα τα μαρκαρίσματα  και να υπάρχει μεγαλύτερη πίεση και την πρώτη περίοδο να λήγει  στο 17-20.

Με τον Παπανικολάου να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να  προκαλεί πολλά προβλήματα στους «Πράσινους» από το Post,ο  Ολυμπιακός προηγήθηκε με 23-27, ωστόσο τα λάθη  στην   επίθεση και το εξαιρετικό τρανζίσιον του Παναθηναϊκού έφερε ..ανατροπή και +5 (35-30).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την άμυνα   του Ολυμπιακού να βελτιώνεται  και να βρίσκει λύσεις  και πάλι από τους ψηλούς, έχοντας πέρα από τον Παπανικολάου και τον Πρίντεζη σε τρομερή κατάσταση.

Το  41-39  ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου  και το παιχνίδι προμήνυε ντέρμπι.

Kαι όντως έτσι ήταν.  Με τον Πρίντεζη να είναι …αρχηγός , σκοράροντας-παίρνοντας ριμπάουντ και σκοράροντας, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 43-45.

Οσο πέρναγε η ώρα, ο Παναθηναϊκός  άρχισε να βελτιώνεται στο κομμάτι των ψηλών. Με τον Μπουρούση να παίρνει πρωτοβουλίες και να  σκοράρει ,αλλά και τους Πειραιώτες να  κάνουν λάθος επιλογές στην επίθεση σταματώντας  τη λύση ποσταρίσματος από τον Παπανικολάου, και με βιαστικές επιλογές στην επίθεση έδιναν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει  στην Τρίτη περίοδο με 59-53.

H  είσοδος του Ουότερς  βοήθησε αρκετά  στην κυκλοφορία της μπάλας, οι διαιτητές συνέχιζαν  να δίνουν εύκολα φάουλ στον Ολυμπιακό , ο οποίος όποτε ο Παναθηναϊκός ξέφευγε «απαντούσε» με τρίποντα.  Πρώτα με Πρίντεζη για το 62-60  και εν συνεχεία με τον Γκρίν για το 64-63 και λίγο αργότερα τον Γκριν για το 71-69.

Με τον Μιλουτίνοφ να είναι εκτός με 5 φάουλ και τον Παππά  να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να  αντιδράσει και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού καθώς πέρα από τον Γκριν ,που είχε 5 στα 5 τρίποντα, η ομάδα δεν μπορούσε να βρει χώρο  για να σκοράρει.

Με το  σκορ στο 78-71, όλα έδειχναν ότι τα πράγματα θα τελείωναν , αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε  με 5-0 σκορ , εκ των οποίων ένα τρίποντο του Πρίντεζη για το 78-76.

Ο Τζέιμς με το 84-80, έδωσε τη χαριστική βολή στον Ολυμπιακό που έχασε  δύο σπουδαίες ευκαιρίες  με Πρίντεζη και Μπίρτς  για να μειώσει το σκορ και το τελικό 84-80 να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Φελντέιν 6 (2), Μπουρούσης 12 (6 ρ.), Σίνγκλετον 9 (2), Καλάθης 8 (10 ρ. 3 ασ.), Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς 16 (1), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 8 (2)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 21 (5/6 τρ.), Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 4, Μάντζαρης 9 (1 τρ., 6 ασ.), Πρίντεζης 15 (6 ρ., 5 ασ.), Μπιρτς 1, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης 9 (1), Παπανικολάου 12