ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τα κορίτσια

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη και υψηλού επιπέδου παιχνίδι, ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από την Μπούρσα στο τρίτο της παιχνίδι για το PlovdivCup2017. Οι «ερυθρόλευκες» που έχουν παρουσιάσει αρκετά καλά στοιχεία στα παιχνίδια που έχουν δώσει στο δυνατό διεθνές Τουρνουά θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο (18:00) την διοργανώτρια Μαρίτζα Πλόβντιβ στο τελευταίο τους παιχνίδι.

Προηγήθηκε με ανατροπή ο Θρύλος!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν μπροστά με +2 (8-6) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από ένα σερί 3-0. Στη συνέχεια η Μπούρσα προσπέρασε με 9-12 στο σημείο που ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πλησιάσει στο

11-12. Η Μπούρσα πήγε με +3 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά οι «ερυθρόλευκες» με νέο 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 16-16, δια χειρός Χίπε. Στο νέο προβάδισμα της Τούρκικης ομάδας με 16-18, ο Θρύλος απάντησε ξανά με επιμέρους 3-0 για να προηγηθεί μετά από ώρα, φτάνοντας στο 19-18. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 20-21 σε 22-21 με επίθεση της Χίπε και μπλοκ της Γιώτα ενώ από μονό μπλοκ της Νιεμέρ προήλθε το 23-21. Η Μπούρσα αντέδρασε φτάνοντας στο 23-24 όμως ο Θρύλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη πετυχαίνοντας το 26-24 για να προηγήθει με 1-0 στα σετ! .

Ισοφάρισε και προηγήθηκε η Μπούρσα

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ επιτρέπωντας στην Μπούρσα να χτίσει μια διαφορά +5 την οποία διατήρησε μέχρι τα μέσα του σετ.  Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν και μείωσαν σε 18-20 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια της νέας ανατροπής με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να φτάσει στο 20-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ. Η εικόνα του Ολυμπιακού στο 3ο σετ δεν ήταν καλή και έδωσε την ευκαιρία στη Μπούρσα να οδηγεί στο σκορ φτάνοντας στο 17-25 με το οποίο διαμόρφωσε το 1-2 υπέρ της στα σετ.

Πολύ καλός στο 4ο σετ και… 2-2

Στο 4ο σετ οι «ερυθρόλευκες» μετά το 1-3 με το οποίο προηγήθηκε η Μπούρσα έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 9 διαδοχικών πόντων φτάνοντας στο 10-3 στο σημείο που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του σετ, πήγε με +8 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-8). Στη συνέχεια η Μπούρσα μείωσε σε 17-14 και πλησίασε στους 2 (18-16). Ωστόσο ο Θρύλος ξέφυγε και πάλι και έφτασε στο 25-19 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ.

Στις λεπτομέρειες η ήττα

Στο ξεκίνημα του τάιμ μπρέικ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-3 ισοφάρισε με την Χίπε σε 4-4 για να προηγηθεί και πάλι η Μπούρσα με 5-7. Η «ερυθρόλευκη» αντίδραση έφερε το 7-7 με άσσο της Χίπε. Στο νέο προβάδισμα της Μπούρσα «απάντησε» η Νιεμέρ ισοφαρίζοντας σε 8-8 με δυνατή επίθεση.  Ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 5-0 υπέρ της Μπούρσα η οποία προηγήθηκε με 8-13 και παρότι μείωσε ο Ολυμπιακός σε 12-14, η τούρκικη ομάδα πήρε το σετ με 12-15.

Tα σετ: 26-24 (32’), 20-25 (26’), 17-25 (27’), 25-19 (29’), 12-15 (19′)