Ήττα στις λεπτομέρειες

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε (1-3) από την ισχυρή τουρκική Ζιράτ η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League. Κόντρα σε μία μεγάλη δύναμη του σπουδαίου τουρκικού πρωταθλήματος, με μπάτζετ 10 εκατ. ευρώ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί στο Ρέντη, «πάλεψαν» όλα τα σετ (25-18, 25-20, 20-25, 22-25) και κατέκτησαν το δεύτερο (25-20), σε ένα ματς για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, στο οποίο είχαν πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο, με 21 πόντους (17/24 επιθέσεις), ενώ έκαναν εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ-άμυνα. Ο Θρύλος στρέφει, πλέον, την προσοχή του στο πρωτάθλημα της Volley League, αφού το Σάββατο (16/12, 20:00), υποδέχεται στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό του Ρέντη τον Παναθηναϊκό, για την 8η αγωνιστική.

Νωθρό ξεκίνημα, αντίδραση και ισοφάριση!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 8-1. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ανέβασαν «στροφές» και σταδιακά, μείωσαν στο σκορ, με τον Τράβιτσα να κάνει το 9-4, με πέρασμα. Ο Στερν κέρδισε μπλοκ και μείωσε σε 10-7, ενώ ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ, για το 16-12. Η Ζιράτ ξέφυγε με 22-13, ο Στερν μείωσε σε 23-16, όμως ο Θρύλος απώλεσε το πρώτο σετ, με 25-18 (0-1). Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 5-5, με καρφί του Ιντάλγκο σε τριπλό μπλοκ και στη συνέχεια, προσπέρασαν (11-10), μετά από επίθεση των Τούρκων στο φιλέ. Μπλοκ του Ιντάλγκο και +2 (13-11) ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφτασε στο +3 (14-11), με άσσο του Κουμεντάκη! Ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 16-13, ενώ μετά από σερβίς των φιλοξενούμενων στο φιλέ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης προηγήθηκαν με 20-15. Με πλασέ του Ιντάλγκο, ο Θρύλος έφτασε σε σετ μπολ (24-19), με τον Κουβανό ακραίο να ισοφαρίζει σε 1-1, με 25-20.

Πόντο-πόντο, αλλά ήττα…

Με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισα σε 5-5, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με την Ζιράτ να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ (5-7, 7-9). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε και προσπέρασε με +2 (14-12), με εξαιρετικό άσσο του Παγένκ! Η τουρκική ομάδα πήρε και πάλι το προβάδισμα (15-18), όμως ο Γκουσταβάο μείωσε σε 19-18. Παρόλα αυτά, οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 2-1 σετ, με 25-20. Στο τέταρτο σετ, ο Στερν μείωσε σε 9-8 και ισοφάρισε σε 9-9, με μπλοκ άουτ, με τον Θρύλο να συνεχίζει να πιέζει και να προσπερνάει (17-16), με μπλοκ του Γκουσταβάο. Η Ζιράτ έκανε και πάλι την ανατροπή (17-18), ο Ιντάλγκο έφερε το σετ στα ίσια (18-18) και ο Παγένκ έδωσε ξανά το προβάδισμα (19-18), με εξαιρετικό μπλοκ! Νέα ανατροπή για τη Ζιράτ, με 23-19, με τον Τράβιτσα να μειώνει σε 24-22. Ωστόσο, η τουρκική ομάδα έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ (22-25).

Τα σετ (1-3): 25-18, 25-20, 20-25, 22-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων, ενώ της Ζιράτ προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 9 (7/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/26 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (4/6 επ.), Κουμεντάκης 9 (6/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/4 επ., 1 άσος), Ιντάλγκο 21 (17/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 45% υπ. – 35% άριστες), Δαλακούρας (0/3 επ., 22% υπ. – 22% άριστες), Ζουπάνη

Ζιράτ (Μουσταφά Καβάζ): Άντερσον 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 47% άριστες), Τερ Ματ 23 (18/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπουλμπούλ 10 (6/13 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Εκσί 2 (2 άσοι), Γκιουνές 10 (7/7 επ., 3 μπλοκ), Καμέχο 7 (5/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Μπαϊρακτάρ (λ., 50% υπ. – 46% άριστες), Τάουνστρα (33% υπ.), Τοσούν