ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ηττα στις λεπτομέρειες

Η ψυχή και η καρδιά των κοριτσιών του Ολυμπιακού δεν έφταναν για να μπορέσουν οι Πειραιώτισσες να ξεκινήσουν με το δεξί την πρεμιέρα τους στην Ευρωλίγκα ,απέναντι στη Φενέρ γνωρίζοντας την ήττα με 54-63.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ουσιαστικό στο ίδιο επίπεδο σε άμυνα και επίθεση ,ωστόσο όταν η Αμερικανίδα Βον ανέβασε στροφές και με τη Φενέρ να παίζει μπροστά στο καλάθι φτάσαμε στο 9-12. Με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ βελτιωμένος όμως στην άμυνα ,την Τόμας να δίνει ρυθμό και τη Σωτηρίου να σκοράρει φτάσαμε στο 21-15 της πρώτης περιόδου.

Οι “Ερυθρόλευκες” άρχισαν να βρίσκουν καλάθια και από τηνν Τόμας, αλλά οι Τουρκάλες με Βον και Πλαμ ισορρόπησαν το παιχνίδι (31-31) ,και το πρώτο ημίχρονο να “κλείνει” στο 34-36.

Στην τρίτη περίοδο η διακοπή εξαιτίας φάρσας για βόμβα έκανε κακό στις Πειραιώτισσες και καλό στις Τουρκάλες που με τρίποντο της Ζαλαντίνι φτάσαμε στο 34-39. Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα την ώρα που οι παίκτριες της Φενέρ έβρισκαν σκορ από την Πλαμ που όταν έβρισκε την ευκαιρία πυροβολούσε από τα 6.75, γτάνοντας στο 42-52 της 3ης περιόδου..

Στην τέταρτη περίοδο, οι “Ερυθρόλευκες” μπόρεσαν με συνδυασμό καλής άμυνας και μυαλωμένων επιθέσεων μπόρεσαν να μειώσουν στους πέντε πόντους(49-54) χάρις σε τρίποντο της Μάζιτς, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή , καθώς υπήρξαν σε κρίσιμα σημεία άστοχες επιθέσεις, ενώ η Πλάμ με πέντε πόντους “σκότωσε” τον Ολυμπιακό με το 50-56 να ματετρέπεται σε 50-61 σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος.

Οι “Ερυθρόλευκες” όσο και να προσπάθησαν δεν κατάφεραν ν αλλάξουν την κατάσταση και κάπως έτσι φτάσαμε στο 54-63.