Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα στην παράταση για Άλμπα πριν το ΣΕΦ

Ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με το «διπλό» στις αποσκευές του από το Βερολίνο με 84-88.

Σε εντός έδρας ήττα στο έξτρα πεντάλεπτο από τον Ερυθρό Αστέρα με 84-88 (κ.α. 75-75) υποχρεώθηκε η Άλμπα Βερολίνου δύο ημέρες πριν φιλοξενηθεί στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό
Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να αποκτήσει κάποια σημαντική διαφορά Στην παράταση οι περισσότερες λύσεις στην περιφέρεια των φιλοξενούμενων και η ψυχραιμία στις βολές τους έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα.
Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Βιλντόζα με 21, Νέντοβιτς με 17 και Μίτροβιτς με 15 πόντους. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Σμιθ με 23 και πολλά χαμένα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, Λάμερς με 12 και Σίκμα, Ζούσμαν με 10 πόντους.