ΠΟΛΟ

Ήττα στα πέναλτι από την Ουγγαρία

Τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Αλλά τελικά τα κορίτσια της εθνικής πόλο Γυναικών έχασαν την πρόκριση στις λεπτομέρειες. Δηλαδή στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς κόντρα στην Ουγγαρία που έληξε 9-9 στην κανονική διάρκεια. Έτσι την Παρασκευή θα διεκδικήσουν κόντρα στην Ισπανία το χάλκινο μετάλλιο! Ήττα στα πέναλτι από την Ουγγαρία.

Δεν τα κατάφερε τελικά η Ελλάδα

Μετά το 2011 στη Σαγκάη, η Ελλάδα έφτασε στην 4άδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για να βρεθεί στον τελικό. Αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της. Όπως και ορισμένες «περίεργες» αποφάσεις στην τελική ευθεία του ματς από τους διαιτητές. Η εθνική Γυναικών βρέθηκε μπροστά με 3-1, χάρη στα γκολ της Νίνου. Όμως η Ουγγαρία ισοφάρισε 3-3. Μετά τον έλεγχο του VAR, το σκορ έγινε 6-4 με το τέρμα της Χυδηριώτη.

Επιπλέον η «μάχη» είχε και συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία, η Μυριοκεφαλιτάκη πέτυχε το 9-8 μετά την ασίστ της Ξενάκη, στην παίκτρια παραπάνω. Αλλά η Ουγγαρία πήρε την αποβολή της Μαργαρίτας Πλευρίτου στα 39” και σκόραρε στο τέλος της επίθεσής της, στα 21” για το 9-9. Ακολούθως η Ελλάδα δεν πέτυχε το γκολ και ο ημιτελικός πήγε στα πέναλτι.

• Ελευθεριάδου: Δοκάρι