ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Ήττα πισωγύρισμα

Ήττα πισωγυρισμα για τον Ολυμπιακό που κάνοντας ένα κάκιστο β ημίχρονο γνώρισε την ήττα στο Βελιγράδι με 88-81.

Το ματς… Στο ξεκίνημα της Πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του κάτω από τα καλάθια και με τον Μιλουτίνοφ να είναι εξαιρετικός και τον Πολ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση προηγήθηκε με 21-16.Μοναδικό αγκάθι η ευστοχία των Σέρβων στα τρίποντα που ήταν και ο μοναδικός τρόπος απειλής.

Η δεύτερη περίοδος ήταν απόλυτα ερυθρολευκη.Με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν σε περιφερειακό σουτ και ριμπάουντ αλλά και ελέγχοντας τον Ρυθμό έκλεισαν το ημίχρονο με 48-36.

Η τρίτη περίοδος ενώ ξεκίνησε ιδανικά (44-52) από ένα σημείο και μετά έβγαλε τις παθογένειες του πρόσφατου παρελθόντος.Ο Μπράουν έκανε γιο γιο την άμυνα του Ολυμπιακού ,η επίθεση ώρα τα θαλασσωνε και κάπως έτσι το 53-58 έγινε 61-58 με τον Ρότσεστι να ισοφαρίσει στο τέλος της περιόδου με τρίποντο.

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Μπαρον που με σερί τρίποντα συν τις κακες επιθετικές επιλογές του Ολυμπιακού έφερε τη διαφορά στους 8 υπέρ των Σέρβων (71-63).

Όσο και αν ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει με τον Πρίντεζη ,οι Σέρβοι με καλές άμυνες και τρίποντα είτε με Μπράουν είτε με τον Λαζιτς έβρισκαν λύσεις και καθάρισαν τον Ολυμπιακό.

Έχασε γιατι:

Δεν μπήκε καλά στο β ημίχρονο του αγώνα βγάζοντας τις παθογένειες  σε άμυνα και επίθεση

Αδύναμος κρίκος: Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν απλά εκτός ματς.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς, Μπράουν 34 (11/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Νταβίντοβατς 4 (1), Λάζιτς 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές), Φαγέ, Μπάρον 17 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Ντόμπριτς 6 (2), Γκιστ 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Σίμανιτς 6 (2), Ότζο 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντουιν 4 (4/4 βολές), Πολ 21 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 4 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Τσέρι (0/5 σουτ, 0/2 βολές, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 15 (3/6 δίποντα, 9/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 5 (1), Πρίντεζης 14 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Ριντ 6 (2/5 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ)