Ηττα…λόγω κακής νοοτροπίας

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-2 μέσα στο Λονδίνο(Ελ Αραμπί -Σεμέδο) ,αλλά η κακή  ελλληνική νοοτροπία- παθογένεια  σύν την ποιότητα της Τότεναμ έφερε τα πάνω  -κάτω και η ομάδα του Μουρίνιο έκανε την απόλυτη ανατροπή για το 4-2 και την πρόκριση των Λονδρέζων πίσω από την Μπάγερν που διέλυσε με 6-0 τον  Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι..Πλέον, η Ευρωπαική συνέχεια περνάει απο το Καραϊσκάκη όπου οι Πειραιώτες θέλουν απλή νίκη για να περάσουν στο Γιουρόπα,την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίν;ς δεν έκρυβε εκπλήξεις και παρέταξε την προβλεπόμενη ενδεκάδα. Σα ,με δεξιά προς αριστερά τους Ομάρ,Σεμέδο,Μεριά,Τσιμίκα. Τριάδα Γκιγέρμε- Μπουχαλάκη -Καμαρά  στη μεσαία γραμμή ,στα “φτερά” Ποντένσε-Μασούρα και φορ τον Ελ Αραμπί.

Το ματς:  Ο Ολυμπιακός ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΌΣ στο πρώτο ημίχρονο. Με φοβερή αλληλοκάλυψη στις γραμμές του τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα , με ένα εκπληκτικό Ποντένσε  που έκανε άνω-κάτω την άμυνα της Τότεναμ , οι Πειραιώτες βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0  . Το πρώτο γκολ από τον Ελ Αραμπί που έπιασε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ, από διώξιμο του Ροουζ ,στο 6 στέλντοντας τη μπάλα στα δίχυτα του Καζανίγκα. Και ενώ  η Τότεναμ  προσπαθούσε να αντιδράσει, ο Σα είπε όχι στο σουτ του Σον στο 14, αλλά στο 19 ήρθε νέο σοκ για τους Λονδρέζους.

ΣΕΜΕΔΟ ΚΑΙ 0-2

13 λεπτά μετά το 0-1 έγινε  το 0-2  Υστερα απο κόρνερ που εκτελέστηκε, η μπαλα πηρε παράξενηβ πορεί, πέρασε απο πολλά πόδια και ο Σεμέδο ,σαν τρέιλερ έκανερ το 2-0. Οι Αγγλοι είχαν κατοχή μπάλας, έμοιαζαν απειλητικοί ,αλλά ο Ολυμπιακός είχε τέτοια συνέπεια που πραγματικά φαινόταν ότι δύσκολα θα μπορούσε να αλλάξει κάτι..

ΑΧ ΡΕ ΜΕΡΙΑ

Και κάπου εκεί έρχεται το …Ζειμπέκικο του Μεριά. Ο Οριέ κάνει σέντρα απο δεξιά , ο Μεριά πιάνει αέρα(ούτε σε τοπικό) και απο κοντά ο Ντέλε Αλι δεν θα έλεγε όχι στο δώρο του Τυνήσιου δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθούν τα 45.

Στο β ημίχρονο, ήταν φανερό ότι οι Άγγλοι είχαν πάρει αέρα και φαινόταν θέμα χρόνου να πάει η ζυγαριά προς αυτούς. Κάπως έτσι στο 50 έγινε το 2-2. Σε μία φάση που ο Τσιμίκας διαμαρτυρήθηκε για  φάουλ και ο Μασούρας κοιμήθηκςε, ο Μοουρα πήρε τη μπάλα απο πλαγιο που εκτελέστηκε, έβγαλε σέντρα και ο Κέιν  σρτην κρδιά της άμυνας έκανε το 2-2.

ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ο Μαρτίνς δεν έκανε κάτι να αλλάξει την κατάσταση, η πίεση μεγάλωνε και κάπως έτσι ήρθε η κατάρρευση. Με την Τότεναμ να κάνει το 3-2 με τον Οριέ απο κοντά, μετά από κεφαλιά πάσα του Σον σε γέμισμα του Ντελε Άλι, στο 73, ενώ τέσσερα λεπτά μετά απο φάουλ του Ερικσεν, ο Κέιν έκανε το 4-2.

MVP:  Ο Πολυτιμότερος γενικά του αγώνα ήταν ο Κέιν . Μόνιμη πηγή κινδύνων για τον Ολυμπιακό και σκόρερ δύο γκολ. Από τον Ολυμπιακό κορυφαίος μακράν όλων ο Ελ Αραμπί.

Ο Αδύναμος κρίκος: Ο Μεριά..Πηγή κινδύνων απο το λάθος του και μετά.

Η Στιγμή: Το 1-2 της Τότεναμ…