ΒΟΛΕΪ

Ήττα από την Βάσας στο Ρέντη

Στο πιο δυνατό τεστ κατά τη διάρκεια της φετινής προετοιμασίας, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε. Μιας και οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν 3-1 σετ (23-25, 25-23, 20-25, 15-25) από την Βάσας στο «Μελίνα Μερκούρη». Διότι η ουγγρική ομάδα έδειξε πιο έτοιμη, ενώ αξίζει να σημειωθεί πώς ο Μιτσέλι έκανε πολλές δοκιμές. Επιπλέον, στο ματς δεν αγωνίστηκε η Νίζετιχ, όπως και η Κωνσταντέλλου. Ήττα από την Βάσας στο Ρέντη.

Δυνατό τεστ στο Ρέντη

Τα δύο πρώτα σετ κατέληξαν σε καθεμία ομάδα με το ίδιο σκορ. Δηλαδή 25-23, με τις Ουγγαρέζες να παίρνουν το πρώτο και τις «ερυθρόλευκες» το δεύτερο. Ειδικότερα, στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα. Εξάλλου στην αρχή ήταν στο +4 (8-4) με την Κούμπουρα, ενώ η ίδια πήρε και τον πόντο για το 18-14. Όμως, εκεί έγιναν λάθη, η Βάσας προσπέρασε 22-21, ο Θρύλος ισοφάρισε (22-22), αλλά η ουγγρική ομάδα πήρε το σετ. Ωστόσο στο δεύτερο ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +4 με το μπλοκ της Καράρο (10-6), με την Βλαχάκη να ανεβάζει τη διαφορά στους 6 (12-6). Αν και η Βάσας επέστρεψε στο σετ και ισοφάρισε 19-19, η Κούμπουρα έκανε το 24-22 και η χαμένη επίθεση της ουγγρικής ομάδας διαμόρφωσε το 25-23.

Ήττα από την Βάσας

Βέβαια, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Μιας και στο τρίτο σετ η Βάσας ξέφυγε με 9-4! Αν και η Φαριόλ έδωσαν επιθετικές λύσεις (σ.σ.: 10-6 και 11-7), η διαφορά δεν έπεσε. Επίσης, η Τσιτσιγιάννη μείωσε με καλή επίθεση σε 22-18, αλλά οι Ουγγαρέζες έκανε το 1-2 στα σετ, αφού το κατέκτησαν ε 25-20. Επιπρόσθετα, το γρήγορο 4-0 από την πλευρά της Βάσας στο τέταρτο σετ ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικό! Έτσι, η Κούμπουρα με μπλοκ άουτ πήρε τον πρώτο πόντο (1-4). Η ίδια με μπλοκ μείωσε τη διαφορά στους τρεις (σ.σ.: 10-13). Όμως οι Ουγγαρέζες εκμεταλλεύτηκαν το «νεκρό» διάστημα του Θρύλου στην επίθεση, προηγήθηκαν με +10 (21-11) και κατέκτησαν το σετ με 25-15. Το αποτέλεσμα ήταν η φιλική τους νίκη στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ. Ήττα από την Βάσας στο Ρέντη.

Τα σετ 1-3 σε 1.43: 23-25, 25-23, 20-25, 15-25.