Ηττα από λεπτομέρειες και διαιτησία

Κρίμα και άδικο για τον Ολυμπιακό που γνώρισε την δεύτερη ήττα του, εντός έδρας στην Ευρωλίγκα από την Φενέρ με 73-72.  Killer των Πειραιωτών ο Σλούκας που πέτυχε καθοριστικά καλάθια,αλλα και η προκλητική διαιτησία που άφησε στο τελευταίο δεκάλεπτο ατιμώρητη την  σκληρή άμυνα των Τούρκων.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει αρκετά προβλήματα στο κομμάτι δημιουργίας του παιχνίδιού , με την μπάλα να μην φτάνει εύκολα στον Μιλουτίνοφ , οποίος  φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ.ενώ στην άμυνα , ο Σλούκας έτρεχε πολύ τον ρυθμό με αποτέλεσμα η Φενέρ να ελέγχει το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι τους πρώτους έξι πόντους του Ολυμπιακού είχε ο Ουίλιαμς Γκος  . Η είσοδος του Μάντζαρη έσωσε κάπως την άμυνα των Πειραιωτών, στην επιθετική εξίσωση μπήκε  και ο Πρίντεζης. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 18-21 της πρώτης περιόδου,με τον Κάλινιτς να είναι ιδιαίτερα ενεργός στην επίθεση..

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια για τον Ολυμπιακό.  Σε αυτό βοήθησαν οι συνεχείς αλλαγές του Μπλατ αλλά και ο Τουπάν που με τρελή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση  μετέτρεψε  το 25-27 σε 35-27, με τους Πειραιώτες  να έχουν  ¾ τρίποντα στην δεύτερη περίοδο.

Το +8 γρήγορα εξανεμίστηκε μιας και ο Μαχμούτογλου βρήκε σκορ με δύο τρίποντα συν ένα του Σλούκα και τους Τούρκους να εκμεταλλεύονται το κενό του Ολυμπιακού στην επίθεση και την έλλειψη καθαρού μυαλού.  Ο Σλούκας καθοδηγούσε τη Φενέρ μαεστρικά,τρέχοντας το παιχνίδι και παράλληλα φόρτωνε τους παίκτες του Ολυμπιακου με φάουλ. Με τέσσερις στις τέσσερις βολές ολοκλήρωσε ένα 0-12 για την ομάδα του πλήν ο Ουίλιαμς Γκος σπάσει το κακό σερί για το 37-39. To έληξε 39-39 με δύο βολές, σε νεκρό χρόνο του Πρίντεζη.

Η 3η περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό με πολύ ενέργεια  προερχόμενη από τους Πρίντεζη-Παπανικολάου σε άμυνα και επίθεση, ο Σλούκας δεν σκόραρε σε όλη την περίοδο ,αλλά  και από τον Μπόγρη ο οποίος έδινε πραγματικά και την ψυχή του. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε  με 51-45, αλλά οι Τούρκοι  βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν  και με τρίποντο του Μέλι μείωσαν σε 53-50, σκόρ που έκλεισε την περίοδο.

Η τέταρτη περίοδος   έφερε ισορροπία στο πρώτο πεντάλεπτο για τις δύο ομάδες αν και ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη κυρίως λόγω  του ότι ο Σπανούλης είχε χάσει τον ρυθμό του. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με τρίποντο  του Μαχμούτλογλου σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος (62-65) ,αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με  πέντε πόντους από τον Ουίλιαμς –Γκος που δημιούργησε και ένα ωραίο καλάθι για τον Μιλουτίνοφ.

Ωστόσο, ένα δώρο των διαιτητών με τρεις βολές του  Σλούκα και ένα τρίποντο του Ελληνα άσου. έφεραν το 69-73. Ένα τρίποντο του Παπανικολάου έφερε το 72-73 ,οι Τούρκοι αστόχησαν  με το Ντίξον . Οι Πειραιώτες πήραν την τελευταία επίθεση με τον Γκος, ο Μιλουτίνοφ αστόχησε στο φολλου και οι Τούρκοι έφυγαν με το διπλό.