Ήταν ΘΡΥΛΟΣ και στην Τσεχία

Την ομάδα που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός της έκανε… πλάκα! Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν και στην Τσεχία την Μπρνο, με 3-2 σετ, και βρίσκονται ήδη στις 8 καλύτερες ομάδες του CEV Cup. Στη ρεβάνς του Μπρνο ήθελαν δύο σετ για να πάρουν την πρόκριση, αλλά δεν έμειναν εκεί. Νίκησαν ξανά και συνεχίζουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι. Ήταν ΘΡΥΛΟΣ και στην Τσεχία.

Πλήρωσαν τα λάθη

Η εκκίνηση του πρώτου σετ βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Διότι έτσι πήγε το ματς ως το 14-14. Ήταν όμως ένα χρονικό σημείο όπου οι κοπέλες του Μιτσέλι έκαναν ορισμένα λάθη, ειδικά στην επίθεση. Με αποτέλεσμα η Μπρνο να αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα (18-14). Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν να «κυνηγούν» το σκορ. Αν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 18-18 και να περάσουν μπροστά με 20-22 με τους πόντους της Σάλας, στο φινάλε δύο χαμένες επιθέσεις από την Κούμπουρα και την Κουβανή, έκαναν το σκορ 24-22 και το σετ πήγε στις Τσέχες με 25-23.

Ερυθρόλευκη ψυχή

Με την ψυχολογία να μην είναι και στα καλύτερα επίπεδα, ειδικότερα με τον τρόπο που έκλεισε το σετ, οι κοπέλες του Θρύλου έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο σετ. Μιας και έμειναν πίσω με 11-6, αλλά και 16-11. Ο άσσος της Λαμπρούση έκανε το σκορ 18-17, ενώ με λάθος που έκαναν οι κοπέλες της Μπρνο, το σκορ έγινε 20-20. Η Κούμπουρα με άσσο έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά (20-21), πήρε έναν πολύ σημαντικό πόντο μετά (23-24) και το μπλοκ από Σάλας και Λαμπρούση έβαλε τους τίτλους του τέλος με 23-25 για το 1-1 του Θρύλου.

Ανατροπή πρόκρισης

Το σκηνικό πανομοιότυπο και στο τρίτο σετ. Δηλαδή με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Όμως, η Μπρνο κατάφερε να ξεφύγει με +4 (11-7) και με +4 (14-9). Η Σάλας με την Γουίντερς έδωσαν λύσεις επιθετικά και ο Θρύλος πλησίασε στον πόντο (15-14). Στην τελική ευθεία του σετ, ο άσσος της Κούμπουρα έκανε το 18-17. Με την Γουίντερς να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (19-19). Αν και οι Τσέχες προηγήθηκαν 23-21, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή. Η Κούμπουρα το 23-23 και το 24-24, ενώ η Σάλας το 24-25. Η Κουβανή ήταν εκείνη που τέλειωσε το σετ με μπλοκ για το 24-26. Έτσι έγινε το 1-2 που έδωσε την πρόκριση στις «ερυθρόλευκες». Ήταν ΘΡΥΛΟΣ και στην Τσεχία.

ΘΡΥΛΟΣ στην Τσεχία

Το τέταρτο σετ είχε μια άλλη τροπή. Ο Λορέντζο Μιτσέλι άλλαξε ορισμένες από τις βασικές παίκτριές του. Με αποτέλεσμα, η Μπρνο να το εκμεταλλευτεί και να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Αν και η Γιώτα μείωσε με άσσο σε 6-5, η τσεχική ομάδα συνέχισε δυνατά και βρέθηκε στο 18-13. Ωστόσο με μπλοκ της Χριστοδούλου, η διαφορά έφτασε στον πόντο (20-19). Αλλά παρά το νέο μπλοκ της Στέλλας για το 24-22, οι Τσέχες έφτασαν στην ισοφάριση με 25-22. Το τάι μπρέικ ήταν μια άλλη ιστορία. Ανήκε ξεκάθαρα στον Ολυμπιακό. Έτσι, με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη προηγήθηκε 9-4. Στη συνέχεια, η Ζαφειρίου έκανε το σκορ 13-6. Εξάλλου, το σετ και το ματς με τον Ολυμπιακό έληξαν με την επίθεση της Γενιτσαρίδη, για το 15-7. Ήταν ΘΡΥΛΟΣ και στην Τσεχία.

Τα σετ 2-3 σε 128′: 25-23, 23-25, 24-26, 25-22, 7-15

• 1ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 25-23
  • 2ο σετ: 8-4, 16-10, 20-21, 23-25
  • 3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 24-26
  • 4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-19, 25-22
  • 5ο σετ: 4-5, 4-10, 6-12, 7-15

ΚΡΑΛΟΒΟ ΜΠΡΝΟ (Έρικ Νεζόντα): Κουλισιάνι 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Κουνίκοβα 6 (6/15 επ., 32% υπ. – 14% άριστες), Μορένο 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρουσέσκα 5 (4/18 επ., 1 μπλοκ), Μπουκόβσκα 14 (11/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 6% άριστες), Νικόλοβα 18 (16/51 επ., 2 μπλοκ) / Ντιγκρίνοβα (λ, 64% υπ. – 27% άριστες), Σμάρντοβα (λ), Στοΐκοβιτς, Πελικάνοβα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βίτκοβα, Καμάσοβα 2 (1/13 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 17% άριστες), Ροζνογιάκοβα 7 (5/18 επ., 2 άσσοι), Πρτσάλοβα 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 0% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουίντερς 9 (8/29 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 13% άριστες), Λαμπρούση 7 (3/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 17% άριστες), Κούμπουρα 16 (15/40 επ., 1 άσσος), Καράρο 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Κοσμά (λ, 53% υπ. – 16% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 58% υπ. – 17% άριστες), Συριστατίδη, Τσιτσιγιάννη 7 (7/17 επ.), Χριστοδούλου 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (8/16 επ., 33% υπ. – 17% άριστες), Ζαφειρίου 1 (1/3 επ.).