ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ισόπαλο το δεύτερο φιλικό με Φοίνικα Σύρου

Το δεύτερο φιλικό τεστ κόντρα στον Φοίνικα Σύρου περιελάμβανε η προετοιμασία της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, το Σάββατο  (11/1) το απόγευμα, αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος 2-2 σετ με τους προπονητές να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Τα σετ (1ο 25-23) (2ο 23-25) (3ο 25-18) (4ο 18-25)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Στιβαχτή, Πετρέα, Χουσάι, Ασπιώτη, Βουλκίδη, Κουμεντάκη και Κοκκινάκη. Χρειάστηκε 25 λεπτά για να κερδίσει το πρώτο σετ με 25-23. Ο Φοίνικας επικράτησε στο δεύτερο σετ με 25-23 με τον Ολυμπιακό να παίρνει και πάλι το προβάδισμα, κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-18. Το τελικό σκορ (2-2) διαμορφώθηκε με την ομάδα από την Σύρο, να κερδίζει το τέταρτο σετ με 25-18. Για τον Ολυμπιακό χρόνο συμμετοχής πήραν και οι Ανδρεάδης, Ριζόπουλος και Γκέργκι.
Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ο διαγώνιος Άκης Ασπιώτης με 19 πόντους, κερδίζοντας 7 άσσους! Ακολούθησε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με 16 πόντους με 50% στην επίθεση και ο Γκαζμέντ Χουσάι ο οποίος αγωνίστηκε στα 3 πρώτα σετ κερδίζοντας 12 πόντους.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ μετά τους δυο φιλικούς αγώνες με τον Φοίνικα Σύρου, είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και πλέον η ομάδα επικεντρώνεται στην προετοιμασία της, για τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό, το επόμενο Σάββατο 18 Ιανουαρίου στις 17:00, στο Ρέντη, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.