ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ισοφάριση με… δεκανίκια

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με πολλές διακοπές και τους οπαδούς να κρέμονται απειλητικά πάνω από τα κεφάλια των παικτών, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 25-22 και πλέον η σειρά είναι στο 1-1. Επόμενο παιχνίδι των δυο ομάδων την Παρασκευή στο καυτό όπως προβλέπεται ναι είναι Ρέντη.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην επίθεση ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η διαιτησία μιας και η ΑΕΚ σε κάθε αντίδραση του Θρύλου έπαιρνε πέναλτι με το έτσι θέλω…

Μάλιστα όπως είπαμε και πιο πριν η αναμέτρηση διακόπηκε αρκετές φορές για φτυσίματα στον Δημήτρη Τζηρά, αλλά και για μπουκάλια με νερό που έριχναν στο τάραφλεξ οι οπαδοί των γηπεδούχων.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ και καμία από τις δυο δεν μπορούσε να αποσπαστεί με περισσότερα από δυο γκολ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η οποία σημαδεύτηκε από τις πολλές διακοπές. Ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες και η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (24/5), στις 17:30, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Δυναμικό και αμφίρροπο το πρώτο μισό του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-0, με τα τέρματα των Ρέϊνα και Λέμος. Η ΑΕΚ απάντησε και εκμεταλλευόμενη τον παίκτη λιγότερο, με τον οποίον αγωνίζονταν ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε με 7-4 στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 15:07 ο Σανίκης έκανε το 7-5 και λίγο αργότερα έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Αραπακόπουλο που δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 7-6. Πολύ καλή αμυντική λειτουργία των «ερυθρολεύκων», ο Πέτρος Κανδύλας κλέβει την μπάλα και στον αιφνιδιασμό, σε άδεια εστία, σημειώνει το 7-7. Απόκρουση του Τσιλιμπάρη, γρήγορη επίθεση του Ολυμπιακού και ο Σανίκης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, φέρνει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (8-8). Με ένα επιμέρους 5-1, μέσα σε δέκα λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, μετατρέπουν το 7-4 σε 8-9 και περνούν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Μπούμπαλο, στο 24:49. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 10-10.

Η εναλλαγή στο σκορ ανάμεσα στις δυο ομάδες συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Αραπακόπουλος έκλεψε την μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 12-11. Νέο προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» με τον Τσίλη να σκοράρει αυτή τη φορά, για το 13-12 και ο Σανίκης στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού κάνει το 14-13, φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στον αγώνα. Ένα νεκρό επιθετικό διάστημα για τους Πειραιώτες, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 19-16, δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Με δυο διαδοχικά γκολ του Δημήτρη Τζηρά, ο Ολυμπιακός μειώνει σε 21-18, στο 24:38, ωστόσο η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και με το τελικό 25-22 η σειρά των τελικών πήγε στο 1-1. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά, στον τρίτο τελικό, την Παρασκευή (24/5, 17:30), στο Ρέντη.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-4, 7-6, 8-9, 10-10 (ημ.), 11-11, 13-14, 16-15, 19-16, 21-18, 25-22

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαΐδης 2, Ροζσαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 3, Μυλωνάς 3, Νταρσουλάντ, Αργυρίου, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 3, Κόντης, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 1.