ΜΠΑΣΚΕΤ

Ισοφάρισε σε 3-3 η Φενέρ με εξαιρετικό Σλούκα

Με τον διεθνή γκαρντ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση η Φενέρμπαχτσε διέσυρε την Ανατολού Εφές με 85-69 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος σε 3-3

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Φενέρμπαχτσε τον έκτο τελικό των τουρκικών πλέι – οφ συντρίβοντας την Ανατολού Εφές με 85-69 και ισοφάρισε τη σειρά σε 3-3

Ο Μάρκο Γκούντουριτς λύτρωσε τη Φενέρμπαχτσε και της έδωσε ακόμα μία ευκαιρία. Ο Σέρβος γκαρντ (21 πόντους, 5/8 τρίποντα) ήταν αυτός που με τα τρίποντα του στο 4ο δεκάλεπτο έδωσε πνοή και ώθηση στην ομάδα του για τη νίκη και την ισοφάριση της σειράς.

Πλέον την Παρασκευή (21/06) στο «Σινάν Ερντέμ» οι δύο ομάδες θα παίξουν την κούπα του πρωταθλητή.

Ντέρμπι με κάκιστα ποσοστά στα τρίποντα και για τους δύο ήταν η αναμέτρηση. Σκληρή και με αμφιλεγόμενα σφυρίγματα. Η Φενέρ όμως με τον Γκούντουριτς κυρίως και λίγο από Μαχμούτογλου και Μέλο μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με ένα 13-0 σερί και 16-1 επιμέρους (από το 53-52 της 3ης) για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Μέχρι τους 10 κατόρθωνε η Εφές να ρίχνει τη διαφορά με τον Λάρκιν (16 πόντους, 7/13 σουτ) αλλά η Φενέρ είχε ψυχολογία και με τον Σλούκα το τελείωσε.

Ο Έλληνας γκαρντ σε 33 λεπτά είχε 11 πόντους (3/5 τρίποντα) 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη και 1 κλέψιμο.