ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η ημέρα που έγραψαν ιστορία τα ερυθρόλευκα κορίτσια (video)

Σαν σήμερα στις 20 Νοεμβρίου του 2015 τα κορίτσια του Θρύλου έγραψαν την δική τους ιστορία στο Ευρωπαϊκό πόλο.  Στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά, Οι ερυθρόλευκες  επικράτησαν με 10-6 της Πάντοβα στον τελικό του Σούπερ Καπ Ευρώπης και στέφθηκαν υπερπρωταθλήτριες, πανηγυρίζοντας το τρεμπλ για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Με την Άλκηστη Αβραμίδου να βρίσκεται σε απίστευτα κέφια και να σημειώνει 5 τέρματα ο Ολυμπιακός πρόσθεσε άλλη μία χρυσή σελίδα στην ευρωπαϊκή ιστορία του. Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη, στο περσινό εγχώριο νταμπλ και τον τίτλο της Ευρωλίγκας πρόσθεσαν και αυτό του Σούπερ Καπ. Έτσι, το «ερυθρόλευκο» γυναικείο πόλο έχει να υπερηφανεύεται πλέον για τρεις τίτλους, μαζί με τον προπέρσινο στο Len Trophy.

Καθοριστικό ρόλο για μία ακόμη φορά σε αυτήν την σπουδαία νίκη έπαιξε ο κόσμος του Ολυμπιακού, ο οποίος κατακλύζοντας το «Π. Καπαγέρωφ» δεν επέτρεψε στα κορίτσια της ομάδας να χάσουν στιγμή την μαχητικότητα τους.
Σε ότι αφορά στο ματς ο Ολυμπιακός μπήκε «μουδιασμένος» με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-3. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν την συγκέντρωση τους και στο δεύτερο οκτάλεπτο με τα δύο γκολ της Αβραμίδου και το ένα της Μανωλιουδάκη πήρε διαφορά στο σκορ και την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν για να ελέγξει πλήρως τον αγώνα στη συνέχεια. Την τρίτη περίοδο, οι αποσβολωμένες Ιταλίδες δέχτηκαν δύο ακόμη τέρματα από τις Μπιανκόνι και Αβραμίδου, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 7-3. Το δρόμο προς τα δίκτυα η Πάντοβα τον ξαναβρήκε την τελευταία περίοδο, καταφέρνοντας απλώς να μειώσει σε 10-6, αφού στο μεταξύ ο Ολυμπιακός παρότι χαλάρωσε λιγάκι δεν αδράνησε επιθετικά.

Ολυμπιακός – Πάντοβα 10-6

Oκτάλεπτα: 2-3, 3-0, 2-0, 3-3

Ολυμπιακός: Μπιανκόνι 3, Αβραμίδου 5, Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Ελ. 1.

Πάντοβα: Μπαρζόν 1, Κεϊρόλο 2, Σαβιόλι 1, Ρόκο 1, Μίλο 1