«Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι»

Στους τομείς, που ώθησαν τον Ολυμπιακό στην ευρεία νίκη επί του Άρη, στάθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο  Ολυμπιακός στο «Nick Galis Hall» επικρατώντας πανεύκολα του Άρη με 80-55

Ο τεχνικός των «ερυθρόλευωκν» Γιάννης Σφαιρόπουλος στάθηκε στην συγκέντρωση και την σοβαρότητα που παρουσίασαν οι παίκτες του, ενώ αναφέρθηκε και στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας που είχαν οι παίκτες του από την περιφέρεια, στεκόμενος στους ικανούς σουτερ, που υπάρχουν στο ρόστερ

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος:

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Πιστεύω ότι από την αρχή ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι, εφαρμόσαμε αυτά που είχαμε πει. Ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά. Δεν επιτρέψαμε στον Άρη να τρέξει εδώ στο γήπεδό του που είναι πολύ σημαντικό το transition παιχνίδι. Στην επίθεση είχαμε καλές συνεργασίες και ειδικά το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλό. Αναγκάσαμε τον αντίπαλο να σκοράρει μόνο δέκα πόντους. Εμείς είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, βάλαμε κάποια σουτ, βάλαμε κάποια καλάθια από μέσα και στο ανοιχτό γήπεδο. Και αυτή η διαφορά που πήραμε των 20 πόντων ήταν ένα σημαντικό προβάδισμα.

Είναι χαρακτηριστικό πως σε αυτούς τους 45 πόντους που βάλαμε στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν είχαμε κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτό δείχνει τον πλουραλισμό και την πολυφωνία που είχαμε ως ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο περιμέναμε την αντίδραση του Άρη, ήρθε αυτή και μείωσε ο αντίπαλός μας. Σίγουρα μπήκαμε πιο νωθροί, χάσαμε κάποιες μάχες στην άμυνα, στην επίθεση δεν κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα, σιγά σιγά, όμως, βρήκαμε και πάλι τον ρυθμό μας, παίξαμε καλύτερα στην άμυνα, σταματήσαμε κάποια εύκολα καλάθια που δεχόμασταν και στην τέταρτη περίοδο πήραμε και πάλι μια διαφορά.

Βάσει της εικόνας του παιχνιδιού αξίζαμε τη νίκη γιατί ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι και σε γενικές γραμμές κοντρολάραμε τον ρυθμό σε όλο το παιχνίδι , εκτός από κάποια διαστήματα που προανέφερα. Καλή συνέχεια στον Άρη. Εύχομαι τα καλύτερα στον κόουτς Γιαννάκη» ήταν το αριχκό σχόλιο του προπονητή του Ολυμπαικού, για να προσθέσει

«Ήταν ένα ποιοτικό παιχνίδι, ένα ποιοτικό πρώτο ημίχρονο, που διαβάσαμε καλά επίθεση και άμυνα. Είδαμε τα μις ματς, ήμασταν συγκεντρωμένοι, δεν αφήσαμε πολλά περιθώρια στον Άρη, παίξαμε ανάλογα με τον παίκτη που μαρκάραμε σωστά και όντως ήταν ένα από τα καλύτερά μας παιχνίδια».

Για το πως εξηγεί το υψηλό ποσοστό των «ερυθρολεύκων» από τη γραμμή των 6,75μ. παρότι απουσίαζαν δύο γκαρντ και στην Ευρώπη τα στατιστικά ήταν χαμηλά: «Είμαι θέμα ποιότητας. Το 28% στα τρίποντα δεν είναι φυσιολογικό, ούτε το 50 είναι. Το φυσιολογικό είναι κάπου ενδιάμεσα. Αλλά υπάρχουν μέρες που έχεις καλό ποσοστό. Θεωρώ πως έχουμε καλούς σουτέρ και είναι θέμα χρόνου να βρούμε τα πατήματά μας για να σουτάρουμε καλύτερα. Όντως τα ποσοστά μας δεν ήταν καλά και αυτό το 50% είναι μεγάλο. Συμβαίνει, όμως, στο μπάσκετ όπως και το αντίθετο».