ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η κυριαρχία έφερε άνετη πρόκριση

Αν για ένα δεκάλεπτο ή πιο σωστά για 13’ ο Αθηναϊκός κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός στο ΣΕΦ, η συνέχεια ήταν μια άλλη ιστορία. Διότι ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές. Το αποτέλεσμα ήταν το 26-23 να γίνει τελικά 97-51 και τις κοπέλες του Θρύλου να κάνουν επί μέρους 71-28 στα επόμενα 27 λεπτά του ματς. Κατά συνέπεια, το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ήρθε πιο εύκολο από ό,τι περίμεναν όλοι. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» περιμένουν το αυριανό ματς της Νίκης Λευκάδας με τον Παναθηναϊκό, για να μάθουν τον αντίπαλό τους. Η κυριαρχία έφερε άνετη πρόκριση.

• MVP: Η Μπρουκ Γουίλιαμς «συστήθηκε» στο κοινό του Ολυμπιακού με 23 πόντους και μια πολύ καλή εμφάνιση (9/12 σουτ).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Σε ένα ματς με μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, όταν τα κλεψίματα είναι 21-4, δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω ανάλυση.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Πρόμις Ντέστινι ήταν άστοχη (2/7 σουτ) με 9 λάθη, οπότε οι 9 ασίστ της «έχασαν» την αξία τους!
  • THE POINT: Το επί μέρους 27-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ενδεικτικό για τις δύο ομάδες, καθώς έδειξε την σκληρή… πραγματικότητα.

«Μίλησαν» οι προσωπικότητες

Αν και από την αρχή του ματς οι «ερυθρόλευκες» είχαν το προβάδισμα, δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους. Καθώς δεν είχαν ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση. Ειδικότερα μετά το 6’. Μιας και στην αρχή με Γουίλιαμς (4π.) και Σπυριδοπούλου (4π.)  ο Θρύλος προηγήθηκε 8-5 (3’), ενώ με το έμμεσο τρίποντο της Χριστινάκη 16-7 (6’). Όμως ο Αθηναϊκός αξιοποίησε την έλλειψη συνοχής του Ολυμπιακού και έκλεισε το δεκάλεπτο με 24-18. Επίσης, στο 13’ η Τραγουστή με τρίποντο έφερε τον Αθηναϊκό σε απόσταση ενός σουτ (26-23).

Εντούτοις το μεγάλο σουτ της Γουίλιαμς στο «νεκρό» χρόνο στην επίθεση έδωσε… ανάσα (28-23), για να σημειώσει 6 διαδοχικούς πόντους (32-23, 15’). Μετά η Βίτολα έδωσε… αέρα 11 πόντων (36-25, 16’), αλλά η Ταικά μείωσε σε 36-31 (17’). Ωστόσο στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Θρύλος με Γουίλιαμς και Βίτολα βρέθηκε στο +13 (44-31, 19’) και έτσι το έκλεισε με το τρίποντο της Χριστινάκη.

Κυριαρχία και άνετη πρόκριση

Επιπρόσθετα, στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, το ματς ήταν ισορροπημένο. Καθώς τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Αθηναϊκός έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, με το επί μέρους σκορ να είναι 9-9 (57-44, 25’). Αλλά οι κοπέλες του Θρύλου «έτρεξαν» σερί 10-0 από το 24’ ως το 28‘ και μετέτρεψαν το 53-44 σε 63-44! Ακόμα, με τρίποντο της Χριστινάκη η διαφορά έφτασε στο +23 (70-47, 29’). Επιπλέον, στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος δεν πάτησε… φρένο. Αντίθετα, τα κορίτσια του Αθηναϊκού έμειναν από δυνάμεις. Το αποτέλεσμα ήταν να μην σκοράρουν καθόλου. Για την ακρίβεια είναι 0/12 σουτ, με 0/7 τρίποντα και 7 λάθη. Έτσι, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 27-0 και πέρασε στα προημιτελικά με 97-51. Η κυριαρχία έφερε άνετη πρόκριση..

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-35, 70-51, 97-51.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.