Η Κνακ «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας περίμεναν πώς και πώς το πρώτο εντός έδρας ματς στους ομίλους του CEV Champions League. Ωστόσο αν και υπήρχε μεγάλη θέληση, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν αυτοί που έπρεπε. Ειδικότερα, η κακή υποδοχή και οι άσσοι της Ροζελάρε έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Επιπλέον, οι πολλοί πόντοι από λάθη που πήραν οι Βέλγοι ήταν καθοριστικοί για να επικρατήσουν με 3-0 σετ, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Η Κνακ «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό.

Αναπάντητο βελγικό σερί

Με επίθεση του Ινταλγκο ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό. Πρώτος χρόνος του Τζούριτς σε κόντρα μπάλα για το 2-0. Δύο μπλοκ άουτ του Στερν για το 5-3 και τον Ολυμπιακό να παίρνει και πάλι διάφορα δύο πόντων 6-4 με πρώτο χρόνο του Παγενκ. Ακόμα, άσσος του Κουμεντάκη για το 8-5. Οι Βέλγοι πίεσαν στο σέρβις με τον Ολυμπιακό να μην έχει καλή υποδοχή. Έκαναν σερί 6-0 για το 9-13, παρά το τάιμ άουτ Καστελάνι στο 9-12. Ωστόσο ο Ολυμπιακός με τον Παγένκ στο σερβίς πλησίασε σε 17-19 με μπλοκ του Τζούριτς και 18-20 με πρώτο του χρόνο. Αλλά στο φινάλε, οι Βέλγοι ήταν ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί. Για να κλείσουν το σετ με άσσος, για το 19-25.

Οι άσσοι της Ροζελάρε

Κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο σετ. Καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 3-0 . Ωστόσο, ο Στερν μείωσε σε 1-3 για να έρθει το μπλοκ του Τζούριτς για το 4-5. Μετά πρώτος χρόνος του Παγένκ για το 8-9, ενώ ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησε ο πόντος του Ιντάλγκο για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο ως το 16-16 με τον πόντο του Κουμεντάκη, αλλά και στο 17-17. Όμως εκεί οι Βέλγοι ξέφυγαν 22-19 με τη χαμένη επίθεση του Στερν. Τελικά, με άσσο (4-0 στο σετ) έκλεισαν και το δεύτερο σετ για το 20-25 και το 0-2.

Η Κνακ τον «πλήγωσε»

Ωστόσο αν και όλοι περίμεναν πώς ο Ολυμπιακός θα βγάλει αντίδραση, αυτό δεν συνέβη. Μετά το 2-2 με τον πόντο του Ιντάλγκο, η Ροζελάρε ξέφυγε με 5-2. Αυτή η διαφορά των τριών πόντων μεγάλωσε στη συνέχεια του σετ. Εξάλλου, το πρόβλημα στην υποδοχή δεν λύθηκε. Έτσι, οι Βέλγοι συνέχισαν να πιέζουν την «ερυθρόλευκη» υποδοχή και με έναν ακόμα άσσο έκαναν το 7-3. Ο Ολυμπιακός μείωσε με Στερν και Ιντάλγκο σε 7-12. Όμως, με βελγικό μπλοκ έγινε το 9-15 και ένας ακόμα άσσος έκανε το 10-17. Μετά ο Στερν μείωσε σε 15-20 με πετυχημένη επίθεση. Αλλά η Ροζεράλε έφτασε σε ματς μπολ (17-24). Αν και οι Ιντάλγκο και Τράβιτσα μείωσαν σε 19-24, το σετ και το ματς έκλεισαν με επίθεση των Βέλγων για το 19-25 και το 0-3. Η Κνακ «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό.

Τα σετ 0-3 σε 1.16: 19-25, 20-25, 19-25.

• 1ο σετ: 8-5, 12-16, 18-21, 19-25
  • 2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 20-25
  • 3ο σετ: 3-8, 10-16, 15-21, 19-25

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλου και της Ροζελάρε από 10 άσσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου.