Η Σίτι «προσγείωσε» τη Γουέστ Χαμ [vid]

Αν και η Γουέστ Χαμ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν κυριαρχική. Έτσι, οι «πολίτες» έκαναν το 5/5 στη φετινή Premier League. Διότι πέρασαν νικηφόρα από το Λονδίνο. Καθώς επικράτησαν 3-1. Βέβαια, με βάση την εικόνα του ματς το τελικό σκορ είναι μικρό! Αλλά η περσινή πρωταθλήτρια Σίτι επέβαλλε το ρυθμό και έφτασε απολύτως δίκαια στην επικράτηση. Αντίθετα, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League έδειξε πώς έχει κάνει βήματα προόδου. Όμως ακόμα δεν μπορεί να συναγωνιστεί ομάδες όπως η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης και Αγγλίας! Η Σίτι «προσγείωσε» τη Γουέστ Χαμ.

Προβάδισμα για τη Γουέστ Χαμ

Ο Ντέιβιντ Μόγιες επέλεξε διάταξη 4-1-4-1 για την ομάδα του. Με τον Αρεολά στο τέρμα. Επίσης, τους Κουφάλ, Ζουμά, Αγκέρ και Έμερσον στην άμυνα. Επιπλέον, τον Άλβαρες ως κλασικό ανασταλτικό μέσο. Ακόμα, η τετράδα των Μπόουεν, Σούτσεκ, Γουόρντ-Πράους και Πακετά μπροστά του, ενώ στην επίθεση τον Αντόνιο. Βέβαια, τα στατιστικά του ματς δείχνουν πολλά. Διότι η κατοχή μπάλας ήταν 69%-31% για τους «πολίτες».

Επιπρόσθετα, οι τελικές ήταν 29-6. Για την ακρίβεια, εκείνες στο τέρμα ήταν 15-3, ενώ τα κόρνερ 11-4! Ωστόσο, η Γουέστ Χαμ έδειξε χαρακτήρα στο πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα ήταν το προβάδισμα 1-0 για τα «σφυριά». Πιο συγκεκριμένα, χάρη στο γκολ του Γουόρντ-Πράους στο 36′. Συνεπώς έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Η Σίτι «προσγείωσε» απότομα τα «σφυριά»

Βέβαια, μέσα σε 43” στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι βρήκε γκολ. Όταν ο Ντοκού κατάφερε να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «πολιτών». Έτσι το σκορ έγινε 1-1. Επιπλέον, η πρωταθλήτρια Αγγλίας και Ευρώπης ανέβασε την πίεση. Ειδικότερα στο τελευταίο 20λεπτο του ματς, η Γουέστ Χαμ δεν άντεξε. Κατά συνέπεια, οι «πολίτες» σκόραραν δύο φορές μέσα σε 10 λεπτά.

Καταρχάς με τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 76′. Αργότερα, με τον Χάαλαντ στο 86′. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Γουέστ Χαμ, μέσα στο Λονδίνο και το 5/5 στη φετινή Premier League. Επίσης, μπήκε τέλος στο αήττητο που είχαν τα «σφυριά» έως τώρα. Η Σίτι «προσγείωσε» τη Γουέστ Χαμ.