ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η άμυνα «βούλιαξε» τη Βουλιαγμένη!

Λοιπόν, το πρώτο clasico στο πόλο Γυναικών για φέτος είχε μεγάλο νικητή. Ειδικότερα αυτός ήταν ο Ολυμπιακός. Μιας και η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη ήταν κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο. Διότι ήταν το διάστημα που δεν άφησε περιθώρια αντίδραση στη Βουλιαγμένη. Έτσι, το σημαντικό αβαντάζ που είχαν οι «ερυθρόλευκες» στα μισά του ματς έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την επικράτησή τους, με 10-6. Η άμυνα «βούλιαξε» τη Βουλιαγμένη!

Ωστόσο, οι δύο ομάδες θα τα «ξαναπούν» σε 10 ημέρες (21/10, 17:00) για τους ομίλους του LEN Champions League Γυναικών, πάλι στο Παπαστράτειο. Αλλά είναι δεδομένο πώς η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κομβική, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας. Όμως, φάνηκε πώς η δουλειά του Δημήτρη Κραβαρίτη φαίνεται στο νερό και την πισίνα. Οπότε, η συνέχεια θα είναι ακόμη καλύτερη…

• Η MVP: Νικόλ Ελευθεριάδου. Φέτος θα είναι η ηγέτης του Ολυμπιακού και σε κάθε ματς το επιβεβαιώνει με τις εμφανίσεις της.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η εκπληκτική άμυνα των κοριτσιών του Θρύλου στο πρώτο ημίχρονο, με ένα γκολ παθητικό, καθόρισε την έκβαση του ματς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Μπριγκίτε Σλίκινγκ. Η Ολλανδή παίκτρια πέρασε… απαρατήρητη στο πρώτο ντέρμπι του Ολυμπιακού με τη Βουλιαγμένη.
  • ΠΑΙΚΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ: Αν και οι «ερυθρόλευκες» είχαν 1/8 και ο ΝΟΒ είχε 2/5, τελικά αυτό το ποσοστό δεν τους στοίχισε.

«Βούλιαξε» τη Βουλιαγμένη

Από την αρχή του ματς ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός. Βέβαια, οι επεμβάσεις της Διαμαντοπούλου κράτησαν χαμηλό το σκορ, στο πρώτο οκτάλεπτο. Καθώς μόνο η Σιούτη βρήκε τρόπο και την… νίκησε, στην παίκτρια παραπάνω! Αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 5-0 ο Θρύλος ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Όταν προηγήθηκε 6-0, χάρη στα τέρματα (σ.σ.: κατά σειρά) από τις Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ελευθεριάδου, Ξενάκη, Ελευθεριάδου και Χυδηριώτη! Ο ΝΟΒ σκόραρε με πέναλτι, 3’’ πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα της Βουλιαγμένης επέστρεψε. Διότι η Βουλιαγμένη πλησίασε στα δύο γκολ, 7-5, στα 46 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε. Βέβαια, Μυριοκεφαλιτάκη και Ελευθεριάδου δημιούργησαν ξανά διαφορά… ασφαλείας (9-5), για να διαμορφώσει η δεύτερη το τελικό σκορ του ματς (10-6). Η άμυνα «βούλιαξε» τη Βουλιαγμένη.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 5-1, 3-4, 2-1.

Η διακύμανση

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Σιούτη (π/π., 2:44)
  • 2ο οκτάλεπτο: 2-0 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:49), 3-0 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 3:15), 4-0 Ξενάκη (φουνταριστό, 2:32), 5-0 Ελευθεριάδου (κόντρα, 1:52), 6-0 Χυδηριώτη (κόντρα, 1:10), 6-1 Πάτρα (πέναλτι, 0:03)
  • 3ο οκτάλεπτο: 6-2 Τζούστρα (φουνταριστό,, 7:35), 7-2 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 7:02), 7-3 Γιαννοπούλου (κόντρα, 5:15), 7-4 Τζούστρα (κόντρα, 3:53), 7-5 Στρατιδάκη (π/π., 0:46), 8-5 Μυριοκεφαλιτάκη (φουναριστό, 0:21)
  • 4ο οκτάλεπτο: 9-5 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 6:33), 9-6 Ελληνιάδη (π/π., 3:53), 10-6 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 1:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 4, Τριχά, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Σάντα, Βάσω Πλευρίτου , Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καιάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου  1, Κρασσά, Σλίκινγκ, Πάτρα 1,  Στρατιδάκη 1 Ανδρεάδη, Τζούστρα 2, Αγγελικδη, Διαμαντοπούλου, Καπετοπούλου, Βάλβη.