Ντόκτορ Τζέκιλ -Μίστερ Χάιντ και ήττα στη Λιθουανία

Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα, ένα εξαιρετικό στο πρώτο μέρος και ένα μέτριο έως κακό στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κάνει το 5 στα 5  σε νίκες, χάνοντας από τη Ζάλγκιρις με 83-75 …”Κλειδί” για Ζάλγκιρις ο Γκριγκόνις που “σκότωσε” τον Ολυμπιακό  με τα τρίποντα..

O Oλυμπιακός ξεκίνησε με  άγριες διαθέσεις το παιχνίδι  και ειδικά ο Πρίντεζης που μπήκε  φορτσάτος με τέσσερα στα τέσσερα τρίποντα  στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα (10-13).

Οι Λιθουανοί, παρά την απουσία του Γιανκούνας , χτυπούσαν μέσα στο καλάθι με Καβαλιάουσκας και Ντέιβις,  για την απάντηση και το 14-13, αλλά με την ομάδα του Μπλατ να είναι εξαιρετική στα τρίποντα(5 στα 5) και την ομάδα   να δουλεύει εξαιρετικά σε όλους τους τομείς ,ελέγχοντας το ρυθμό. το σκορ πήγε στο +8 (16-24). Ο Ολυμπιακός”έκλεισε” την πρώτη περίοδο με 19-29 με ένα σερί 5-16 απο την στιγμή που η Ζάλγκιρις πέρασε μπροστά στο σκορ(14-13)

Ο Μπλατ, με τρία  γκαρντ στην πεντάδα του, ήλεγχε το ρυθμό απέφευγε τα λάθη και είχε εξαιρετική ισορροπία σε άμυνα και επίθεση ,κρατώντας τη διαφορά στο +9 (29-38), την ώρα που η Ζάλγκιρις ανέβαζε απόδοση με τον  Γκριγκόνις να γίνεται ο παίκτης που άρχιζε να παίρνει, ανέλπιστα τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα.  Με τα καλάθια του Λιθουανού και τον Ολυμπιακό μάλλον να αιφνιδιάζεται ,η Ζάλγκιρις μείωσε σε 40-42, αλλά δύο τρίποντα απο Παπανικολάου και Στρέλνιεκς διαμόρφωσαν το 40-48 για το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος έφερε την ανατροπή για τη Ζάλγκιρις .Με τους παίκτες του Μπλατ να είναι άστοχοι, οι Λιθουανοί πήγαν στο 50-50 και το ματς ξεκίνησε απο την αρχή.  Με τον Σπανούλη να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, οι Πειραιώτες ήταν στο +3(56-59), αλλά ;eνα σερί 4-0 της Ζάλγκιρις έφερε το 60-59 για την τρίτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι νευρικός και άστοχος στην επίθεση την ώρα που οι Λιθουανοί με Μιλάκνις και Ουλανόβας άρχισαν να βρίσκουν τρίποντα  και με ένα σερί 12-0  το σκορ άρχισε να ξεφεύγει(68-59).

Οι Λιθουανοί ήλεγχαν τον ρυθμό ,έχοντας ισορροπία στο παιχνίδι τους αλλά και ψυχραιμία που φάνηκε όταν ο Ουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 70-64 , αλλά αμέσως  ο Γουόλτερς “απάντησε” με τρίποντο

Oυσιαστικά, το ματς τελείωσε όταν ο Γκτιγκόνς, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος έκανε το μείον 7 (76-69) +10 (76-66), με το μομέντουμ να είναι απόλυτα και ξεκάθαρα υπέρ των Λιθουανών  που είχαν πάρει το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, δίχως να απειληθουν μέχρι τέλους .

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12 , Ουλανόβας 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΛΑΤ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (4/4 τρίποντα), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15.