He is Back!!!(Video)

15078716_944770892322596_950824814435422694_nEδώ είναι Πειραιάς!!!!  4 στα 4 για τον Αυτοκράτορα του  Ελληνικού Βόλει, Ολυμπιακό που επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ καταδεικνύοντας ότι φέτος θα είναι η χρονιά του. 19-25, 32-30, 25-20 και 25-19 τα σετ ,με τους Πειραιώτες να παίρνουν μία μεγάλη νίκη με ανατροπή,έχοντας τεράστια βοήθεια από τον κόσμο  που γέμισε κάθε γωνιά του “Μελίνα Μερκούρη”

Δείτε πατώντας εδώ, τον τελευταίο πόντο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας το προβάδισμα με τον Αγκάμεζ να σημειώνει τους 2 από τους 3 πρώτους «ερυθρόλευκους» πόντους με καρφί και άσο (3-2), πήρε το προβάδισμα με 4-2 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 4-0 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 4-6. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός πήγε πίσω στο σκορ με -3 (5-8)  και στο δεύτερο με –4 αφού δεν είχε καταφέρει να βρει τον απαιτούμενο ρυθμό. Στη συνέχεια με τον Αγκάμεζ και τον Τσούπκοβιτς να δίνουν λύσεις στην επίθεση ο Θρύλος μείωσε σε 16-18 αλλά η αντίδρασή του δεν ολοκληρώθηκε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει το σετ με 19-25.

«Μαραθώνιο» και «ερυθρόλευκο» το δεύτερο σετ!

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει πίσω στο σκορ και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (5-8, 12-16). Η «ερυθρόλευκη» αντίδραση ήρθε από το 15-19. Τότε ο Θρύλος με ένα σερί 4-0 ισοφάρισε σε 19-19, με πρωταγωνιστές τους Άθος Κόστα και Ανδρέα Φράγκο. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ κάρφωσε στη συνέχεια για να δώσει μετά από ώρα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (20-19), ενώ με μετά από φιλέ του Σαφράνοβιτς οι Πειραιώτες ξέφυγαν 21-19. Ο Ανδρέας Φράγκος σημείωσε με εντυπωσιακό καρφί το 22-20 για τον Θρύλο που έδειχνε σημάδια βελτίωσης. Στη συνέχεια ο Αγκάμεζ κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 23-21. Από άστοχη επίθεση του Σαφράνοβιτς διαμορφώθηκε το 24-22, για να ακολουθήσει σερβίς του Φράγκου που πέρασε έξω για το 24-23 ενώ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24 με μπλοκ στον Νταφ από τον Σμαραγδή. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη ο Θρύλος πέρασε ξανά μπροστά με 25-24 αλλά ο Σμαραγδής ισοφάρισε εκ νέου στον πρώτο χρόνο.  Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σακόγλου αυτή τη φορά, αλλά ο Άθος Κόστα απάντησε άμεσα για το 26-26. Ο Αγκάμεζ ισοφάρισε δυο φορές (27-27, 28-28) μέχρι να ξαναπάρει το προβάδισμα ο Ολυμπιακός με διπλό μπλοκ των Νταφ και Φράγκου (29-28). Με πρώτο χρόνο του Τζάστιν Νταφ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν ξανά (30-29) για να τελειώσει το σετ τελικά με 32-30 ύστερα από άσο του Ανδρέα Φράγκου!

Βελτιώθηκε και κυριάρχησε στο τρίτο σετ ο Θρύλος!

Στο 3ο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 7-2, αλλά στη συνέχεια δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να μειώσει αρχικά ο ΠΑΟΚ σε 8-7 και στη συνέχει να πάρει το προβάδισμα με 9-10. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν αλλά ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο και οδηγούσε με τον Ανδρέα Φράγκο να διαμορφώνει το 16-14 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Θρύλος κυριάρχησε στη συνέχεια σε όλους τους τομείς. Με καλή λειτουργία του μπλοκ και συνολική βελτίωση από όλη την ομάδα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο τελικό 25-20 και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ!

Εύκολα στο 3-1!

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και βρέθηκε με +4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.  Το υπέρ του προβάδισμα το διαχειρίστηκε άριστα η ομάδα μας μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ  ισοφάρισε σε 17-17 (από το 17-12), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση. Ο Άθος Κόστα έδωσε ξανά το προβάδισμα (18-17), ακολούθησε το 19-17 ύστερα από λάθος στην επίθεση του ΠΑΟΚ και ο Μενέλαος Κοκκινάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 20-17. Το «ερυθρόλευκο» σερί διευρύνθηκε με μονό μπλοκ του Κοκκινάκη για το 21-17, άσο του Φιλίποφ για το 22-18 για να πάρει τελικά τη νίκη ο Θρύλος.

ΠΗΓΗ : Osfp.gr