Hassan’s Creed, η αδελφότητα της… τεσσάρας!!!

Με τον δικό του Φαραώ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να σπάσει την… γκίνια που είχε για περίπου 68 λεπτά, “ξεκλείδωσε” το 0-0, πήρε σπέσιαλ ώθηση και επικράτησε τελικά του Πανιωνίου με το “αρχοντικό” 4-0. Γκερέρο, Λάζαρος και Βούκοβιτς πέτυχαν τα άλλα τρία τέρματα, (το τρίτο με πέναλτι), ενώ ο κόσμος δεν σταμάτησε δευτερόλεπτα να αποθεώνει την εκπληκτική ομάδα που παίζει με αποδείξεις το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα εδώ και καιρό!

Αποχώρησε τραυματίας στο 14ο λεπτό ο Ομάρ, ντεμπούτο για Ντίαζ.

Το παιχνίδι:

Ο Πέδρο Μαρτίνς… εξέπληξε ευχάριστα άπαντες με τους φουλ επιθετικούς προσανατολισμούς του. Ο τεχνικός των ερυθρολεύκων παρέταξε άκρως… αναμενόμενα μετόπισθεν, με τους Σα κάτω από τα γκολπόστ, Κούτρη αριστερά στην άμυνα, Ομάρ δεξιά και Σισέ – Βούκοβιτς στα στόπερ. Επίσης “αναμενόμενα” είδαμε Καμαρά – Νάτχο στο χώρο του κέντρου, Λάζαρο και Ποντένσε στα “φτερά” και, με δεδομένη την απουσία του Φορτούνη λόγω της τιμωρίας του, στην επίθεση ξεκίνησαν και ο Χασάν, σκόρερ του τέρματος του πρώτου γύρου μαζί με τον Γκερέρο. Κοινώς, ένα 4-4-2 που όμως με την κίνηση των Ποντένσε – Λάζαρου φαινόταν περισσότερο σαν 4-2-2-2.

Φορτσάτος αλλά δεν του… “έκατσε”

Για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Θρύλος μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια! Από το πρώτο κιόλας λεπτό θέλησαν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς να κάνουν τα πράγματα ξεκάθαρα, πως το σημερινό ματς θα βαφτεί ερυθρόλευκο. Οι Πειραιώτες χρειάστηκαν έξι λεπτά για να φτιάξουν την πρώτη τους ευκαιρία. Αυτό έγινε όταν ο Λάζαρος έγινε αποδέκτης μίας μπαλιάς του Ποντένσε μέσα στην περιοχή, έγινε κάτοχος της μπάλας με πλάτη στο τέρμα, γύρισε και σούταρε αλλά ο Κότνικ του είπε “όχι”. Το ίδιο συνέβη και στο 9ο λεπτό, όταν βγήκε τετ-α-τετ με τον κυανέρυθρο πορτιέρο αλλά και πάλι νικήθηκε, με αποτέλεσμα το γρήγορο γκολ να μην έρχεται στο δεκάλεπτο.

Σα όπως λέμε… ασφάλεια!

Λέμε πως ο τερματοφύλακας σε μία μεγάλη ομάδα πρέπει να είναι και ο ίδιος μεγάλος. Και ο Ζοσέ Σα το απέδειξε. Όταν είσαι στον Ολυμπιακό και δέχεσαι μία δύο φάσεις από τον αντίπαλο, πρέπει να τα καθαρίζεις. Κι αυτό έκανε κερδίζοντας επάξια το χειροκρότημα του κόσμου. Συγκεκριμένα στο 11′ ο Καμαρά βγήκε τέτ-α-τετ απέναντι στον Πορτογάλο πορτιέρο κι αυτός απέδειξε γιατί θεωρείται ο καλύτερος του πρωταθλήματος.

Στην κυριολεξία “ψάρεψε” τον επιθετικό του Πανιωνίου κοιτάζοντάς τον στα μάτια, του πήρε τα βήματα και στο σουτ του έδιωξε με τα πόδια!

“Χλιαρό” υπόλοιπο

Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να φτάσει στην εστία του Κότνικ και να το καταφέρνει πολλές φορές, δίχως όμως να βρίσκει το δρόμο για τα δίχτυα. Ο Πανιώνιος από την άλλη προσπάθησε να ψάξει την καλή αντεπίθεση αλλά οι προσπάθειές του σταματούσαν είτε στον Σισέ είτε στον Κούτρη που έκαναν την δουλειά τους άψογα “κόβοντας” ότι πλησίαζε.

Στο 42′ οι ερυθρόλευκοι απείλησαν μετα από μία ωραία ενέργεια του Ποντένσε που πάτησε από δεξιά περιοχή, μοίρασε προς το ύψος του πέναλτι την μπάλα και ο επερχόμενος Λάζαρος σούταρε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, το δίδυμο αυτό που είχε σημερα μεγάλη… κόντρα ξαναήταν πρωταγωνιστές. Ο Κότνικ “απογειώθηκε” και έβγαλε ένα μαεστρικά εκτελεσμένο φάουλ του Λάζαρου και κάπου εκεί οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Πάμε πάλι!

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το ίδιο δυναμικό με αυτό του πρώτου μέρους. Δύναμη, πάθος και προσπάθεια να βρεθεί το γκολ που θα “ξεκλείδωνε” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Από το 56′ ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει τον Πανιώνιο ασφυκτικά θέλοντας να τελειώνει τα πράγματα. Κι αφού ήταν ανώτερος έτσι έπρεπε να γίνει. Η πίεση άρχισε να σφίγγει σαν μέγγενη τους κυανέρυθρους και όσο πέρναγε η ώρα γινόταν πιο έντονη. Στο 64′ ο Κούτρης από αριστερά κινήθηκε και σέντραρε προς τον επερχόμενο Λάζαρο ο οποίος όμως σούταρε στην κίνηση άουτ. Το ίδιο συνέβη και σε κεφαλιά του Τοροσίδη ένα λεπτό αργότερα.

Ερυθρόλευκη… μπόρα!!!

Κι αυτό που έπρεπε να είχε γίνει από πολύ νωρίτερα, τελικά έγινε με… δράστη τον ίδιο, γνωστό της Νέας Σμύρνης! Μετά από υποδειγματικά οργανωμένη επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Τοροσίδη ο οποίος πάτησε περιοχή από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή μοίρασε στον Χασάν. Ο “Φαραώ” του Θρύλου έπιασε το πλασέ όπως ερχόταν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ για το 1-0.

Το γκολ έδωσε έξτρα ώθηση, με αποτέλεσμα στο 74′ να φτάσει η ομάδα στο 2-0. Αφού προηγήθηκε μία απίστευτη φάση στην οποία ο Κοτσάνης δεν έδωσε… διπλό χέρι μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου, ο Κούτρης έβγαλε μία υποδειγματική σέντρα από αριστερά, και ο Γκερέρο έγινε ένα με το χόρτο για να πιάσει μία ασύλληπτη κεφαλιά-ψαράκι και να κάνει το 2-0!

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί! Ήθελε και τρίτο και το βρήκε. Θυμάστε για εκείνη τη… “βεντέτα” Λάζαρου – Κότνικ; Ο ερυθρόλευκος άσσος κέρδισε κατά κράτος! Στο 77′ πέρασε όποιον βρήκε, πάτησε περιοχή και ανατράπηκε, με τον Κοτσάνη αυτή τη φορά να το βλέπει το πέναλτι! Ο Λάζαρος έκανε το 3-0 μέσα σε γενική αποθέωση από ένα σχεδόν γεμάτο και “φλεγόμενο” Καραϊσκάκη.

Το κερασάκι σε μία υπέροχη και… νοστιμότατη τούρτα, η οποία χόρτασε όλους τους φιλάθλους που παρακολούθησαν το ματς, έβαλε ο Γιάγκος Βούκοβιτς στο 87′. Ηταν μία φάση διαρκείας όπου οι ερυθρόλευκοι έκαναν… ότι ήθελαν στην περιοχή του Πανιωνίου, με τον κεντρικό αμυντικό του Ολυμπιακού να πιάνει ένα σουτ και να την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι και τα δίχτυα και να γράψει το τελικό 4-0!

Έτσι ολοκληρώθηκε ένα εκπληκτικό ερυθρόλευκο βράδυ, το οποίο αποτελεί πλέον το έναυσμα για τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος που είναι στην Τούμπα. Τα υπέροχα γκολ, το θέαμα, το πάθος των παικτών και η ομορφιά του παιχνιδιού ήταν αυτά που έμειναν από αυτή την υπέροχη βραδιά στο Καραϊσκάκη.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Καμαρά, Νάτχο, Γκερέρο, Χριστοδουλόπουλος (80′ Ντίαζ), Ομάρ (14′ Τοροσίδης), Χασάν (83′ Σολδάνο), Κούτρης, Βούκοβιτς, Ποντένσε, Σισέ

Πανιώνιος (Α. Μάντζιος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (80′ Σπιριντόνοβιτς), Κόσιτς, Κόρμπος (54′ Μανθάτης), Μακρύλλος, Σίντι Άλι, Τσιλούλης, Καμαρά (75′ Μίκο)