ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

H υπόσχεση του Μαρτίνεθ

O Nτιέγκο Μαρτίνεθ μίλησε για την βεβαιότητα βελτίωσης  του Ολυμπιακού στη συνέχεια  ,ενώ έκανε αναφορά  και για τοιν Ντάνιελ Ποντένσε.

Αναλυτικά:

Για το παιχνίδι: “Νομίζω πως ήταν ένα παιχνίδι έντονο και δύσκολο, το ματς ξεκίνησε όπως περιμέναμε την ΑΕΚ να έχει ένταση και τα πρώτα 20 λεπτά η πίεση ήταν υπέρ της ΑΕΚ. Στη συνέχεια ανακτήσαμε τον έλεγχο και ισοφαρίσαμε. Ένα παιχνίδι που αρκετές στιγμές ήμασταν καλοί, κάποιες άλλες όχι. Πρέπει να βελτιωθούμε”.

Για το αν έχει καλυφθεί το χάντικαπ σε σχέση με πέρσι: “Είμαστε μία ομάδα υπό κατασκευή, σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένοι από την απόδοσή μας. Σκοπός μας σε κάθε παιχνίδι να κερδίζουμε, στο δυνατό σημείο στο παιχνίδι της ΑΕΚ στις εναέριες μπάλες, ήμασταν δυνατοί και τις καλές στιγμές μας τις εκμεταλλευτήκαμε. Είμαστε αισιόδοξοι για το μέλλον ότι θα είμαστε πολύ καλύτεροι.

Χρειαζόμαστε τέτοια παιχνίδια, μας δίνουν ευκαιρία να δεθούμε καλύτερα, υπάρχουν παίκτες που κάνουν ακόμη το ντεμπούτο τους και είμαστε αισιόδοξοι ότι τις επόμενες εβδομάδες και μήνες θα ομογενοποιηθούμε ως ομάδα”.

Για τον Ποντένσε: “Είναι εδώ και δύο εβδομάδες έχει προπονηθεί πολλοί περισσότερο απ’ όσους έλειπαν για τις εθνικές. Τα χαρακτηριστικά του ήταν τέτοια που τα θέλαμε στο παιχνίδι μας και έχει την εμπειρία σε τέτοιους αγώνες. Το σημαντικό είναι η ομάδα, κατάφερε να δώσει απαντήσεις σε σημεία του παιχνιδιού μας που χρειαζόμαστε ενίσχυση, ήμασταν καλοί. Σημαντικά χαρακτηριστικά σε αυτό το επίπεδο”.

Στο γεγονός πως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανταποκριθεί σε σημεία τα οποία είχε δείξει αδυναμίες μέχρι τώρα, στάθηκε ο προπονητής της ομάδας Ντιέγκο Μαρτίνεθ στη συνέντευξη Τύπου μετά το 1-1 εκτός έδρας με την ΑΕΚ.

Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου του Ισπανού προπονητή των «ερυθρόλευκων»:

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο Ολυμπιακός ήταν άλλη ομάδα, που οφείλεται αυτό;

Ήταν έντονο και δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Τα πρώτα 20 λεπτά ήταν όπως το περιμέναμε, ο αντίπαλός μας ήταν ανώτερός μας και είχε κερδίσει όλες τις στημένες φάσεις. Συμφωνώ ότι μετά το γκολ που δεχτήκαμε η ομάδα μας αντέδρασε και στη συνέχεια του ημιχρόνου ήμασταν αρκετά ανώτεροι απ’ ότι ήμασταν στην αρχή. Μας έλειπε ίσως η ηρεμία και η ψυχραιμία. Στο δεύτερο ημίχρονο επίσης μπήκαμε καλά και σε γενικές γραμμές ήμασταν μία ομάδα η οποία προσπαθήσαμε να κρατήσουμε την ταυτότητά μας και τον χαρακτήρα μας. Αυτά τα ματς είναι ιδιαίτερα και στο σημείο που βρισκόμαστε είμαστε κάπως αδύναμοι στο σημείο που η ΑΕΚ είναι καλή, στις στημένες φάσεις, αλλά ανταποκριθήκαμε καλά. Καταφέραμε να δώσουμε μία καλή απάντηση και σε γενικές γραμμές κρατάμε το 1-1. Θέλουμε να βελτιωθούμε και αυτό θα κάνουμε στα επόμενα παιχνίδια. Αυτού του είδους τα παιχνίδια είναι έντονα και δύσκολα και για τις δύο ομάδες. Καταφέραμε σε στιγμές που δεχόμασταν πίεση να ανταποκρινόμαστε όλοι μαζί ως ομάδα. Ήταν ένα παιχνίδι ισορροπημένο. Είχαμε και εμείς καλές φάσεις, όπως και ο αντίπαλος. Εμείς έχουμε ακόμη παίκτες οι οποίοι αγωνίζονται για πρώτη φορά με εμάς, ενώ απέναντί μας είχαμε μία ομάδα έτοιμη. Έχουμε πράγματα μέσα στο παιχνίδι μας τα οποία πρέπει να αρχίσουμε να βελτιώνουμε συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο τι ήταν αυτό που έκανε τον Ολυμπιακό να μην είναι τόσο καλά στη δημιουργία του; Σας είδαμε πολλές φορές να ζητάτε να είναι κοντά οι γραμμές και να καλύπτουν μεταξύ τους οι παίκτες, σε έναν τέτοιον αγώνα θεωρείτε υποσυνείδητα οι ποδοσφαιριστές γυρνούσαν πίσω στην άμυνα;

Δε συμφωνώ σε αυτό που λέτε, δεν υπήρχε κάτι στο μυαλό των ποδοσφαιριστών. Παίζει και ο αντίπαλος και όταν υπάρχει καλό επίπεδο είναι λογικό. Θέλαμε να κρατήσουμε εμείς και στα 90 λεπτά το επίπεδό μας, αλλά συμφωνώ πως στην αρχή η ΑΕΚ ήταν καλή και ότι η απόδοση που είχαμε στη συνέχεια δεν κράτησε σε όλο τον αγώνα. Δεν είναι πάντα εύκολο να κρατάς τον ίδιο ρυθμό σε έναν αγώνα, παίζει και ο αντίπαλος. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν περισσότερο διακοπές και φάουλ. Είμαι εξαιρετικά υπερήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου, γιατί το δυνατό σημείο της ΑΕΚ είναι οι στημένες φάσεις και εμάς είναι το αδύναμο αλλά ανταποκριθήκαμε αρκετά καλά. Είμαστε μία ομάδα με καινούργιους ποδοσφαιριστές και δεν είναι ποτέ εύκολο να κρατήσεις την ποιότητα και ένταση σε υψηλό επίπεδο.

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο Ολυμπιακός φανήκατε εκνευρισμένος για τον τρόπο που δέχτηκε η ομάδα σας το γκολ, όπως πήγε ο αγώνας κρίνετε δίκαιο το αποτέλεσμα της ισοπαλίας;

Δε μου αρέσει να δέχομαι γκολ, μου αρέσει να βάζω γκολ και να κερδίζω και το ποδόσφαιρο είναι πάθος. Αυτήν την ενέργεια και το πάθος θέλω να έχει και η ομάδα μου και σε όλα τα ματς που έχουμε δώσει τα επίσημα έχουμε δείξει αυτά τα στοιχεία. Σίγουρα ήθελα η ομάδα να κερδίσει το παιχνίδι και μετά το γκολ που βάλαμε θέλαμε να δώσουμε συνέχεια στο παιχνίδι μας, όμως δεν το καταφέραμε. Θέλουμε φυσικά να συνεχίζουμε με ποιότητα το παιχνίδι μας και να παίρνουμε τις νίκες, δεν το κάναμε αλλά αυτά τα παιχνίδια μας δίνουν εμπειρίες για τη συνέχεια. Ανταποκριθήκαμε καλά στα αδύναμα σημεία μας και σίγουρα θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να βελτιωνόμαστε. Πάντα θέλουμε να κερδίζουμε, τώρα δεν το καταφέραμε, αλλά πάντα κρατάμε τις εμπειρίες που δεχόμαστε από τέτοιους αγώνες.

Ένα σχόλιο για το ντεμπούτο του Ποντένσε και επίσης η αλλαγή του έχει να κάνει με θέμα κούρασης;

Ο Ποντένσε είναι ένας ποδοσφαιριστής ο οποίος είναι κάτι λιγότερο από δύο εβδομάδες μαζί μας και έχει κάνει 8-9 προπονήσεις, που είναι περισσότερες απ’ αυτές που έκαναν οι διεθνείς μας. Τα χαρακτηριστικά του ταίριαζαν απόλυτα σε αυτό το παιχνίδι, είναι ένας ποδοσφαιριστής ο οποίος γνώριζε τον αντίπαλο και γνώριζε και αυτού του είδους τους αγώνες. Χρειαζόμασταν έναν τέτοιον παίκτη που θα ήξερε τι θα συναντούσε, αυτοί είναι οι λόγοι που τον προτιμήσαμε για βασικό. Θα γίνονται αλλαγές μέσα στη χρονιά γιατί θα πρέπει να «φρεσκάρουμε» την ομάδα και να δίνουμε ενέργεια. Δε θέλουμε να εξηγούμε κάθε φορά που κάνουμε κάποια αλλαγή γιατί το κάνουμε, αυτοί είναι οι λόγοι.