Η Σλόβαν νίκησε πριν το «Γ. Καραϊσκάκης»

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ του Europa League επικράτησε 3-1 της Μιχάλοβτσε, ανεβάζοντας… στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

Το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημά της έκανε η Σλόβαν Μπρατισλάβας. Πριν τον πρώτο της αγώνα με τον Ολυμπιακό, η πρωταθλήτρια Σλοβακίας συνέχισε το νικηφόρο της σερί, εντός συνόρων, και το απόγευμα του Σαββάτου. Επικράτησε 3-1 της Μιχάλοβτσε και παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματός της.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις παρατάχθηκε με διάταξη 4-1-4-1 κι έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς. Κι αυτό διότι μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το τέρμα του Τσάβριτς, με ατομική ενέργεια. Αλλά δεν είναι ανάλογη συνέχεια. Κι αυτό διότι οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» αρκετά γρήγορα. Στο 14′ ο Οσίμα πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε το 1-1. Λογικό ήταν αυτό το γκολ να χαλάσει το μυαλό των παικτών της Σλόβαν. Έτσι έκλεισαν το πρώτο 45λεπτο νωθροί, χωρίς να έχουν απειλήσει την αντίπαλη εστία μετά το 1-1.

Με τον προπονητή της ομάδας της Μπρατισλάβας να κάνει με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μαζεμένες αλλαγές. Κι αυτό έπαιξε ρόλο στην εξέλιξη του ματς. Ο Βάις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 50ό λεπτό (σ.σ.: σε χέρι του Βάσκο μετά το σουτ του Χέντι), πέτυχε το 2-1 και έδιωξε την πίεση από τους παίκτες της Σλόβαν. Η Μιχάλοβτσε μετά το 2-1 πίεσε, έψαξε τις φάσεις για να σκοράρει, αλλά δεν βρήκε τρόπο να «νικήσει» την άμυνα της Σλόβαν. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού σκόραρε ξανά στο 74′ με Ζμρχάλ, που πέτυχε το 3-1 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για την πρωταθλήτρια Σλοβακίας.

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Τσόβαν, Κρίζαν, Ντε Μάρκο, Κάσια, Ραμπίου, Ντράζιτς, Χρντσάρ, Μούσταφιτς (46′ Στρέλεκ), Λιτσί (46′ Βάις), Τσάβριτς (81′ Πάουστσεκ), Ρατάο (46′ Χέντι, 65′ Ζμρχαλ).