Η πρόκριση περνάει από το Μονακό

Το δεύτερο ματς της σειράς των πλέι οφ της Euroleague δεν είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο. Η «μπαταρία» της ομάδας του Μπαρτζώκα άδειασε από την υπερπροσπάθεια στο Game 1. Η γαλλική ομάδα είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας, πήγε το ματς στο δικό της τέμπο κι έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ με 96-72. Η πρόκριση περνάει από το Μονακό.

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο είχε 13/26 τρίποντα (50%) και 21/32 δίποντα (65%), αλλά και 15/16 βολές (93%). Με τέτοια ποσοστά ήταν σχεδόν αδύνατο να χάσει το ματς. Με Τζέιμς και Μπέικον να σκοράρουν μαζί 40 πόντους, ενώ Ουατάρα και Άντζουσιτς ήταν κομβικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι Μονεγάσκοι έκαναν σερί 20-0. Ο Ολυμπιακός δεν είχε δυνάμεις, έλειψε και το καθαρό μυαλό (σ.σ.: 20 λάθη), ενώ υστέρησε και στην άμυνα, καθώς δεν μπόρεσε να περιορίσει την παραγωγικότητα των Γάλλων.

Το 1-1 έγινε, αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει. Οι «ερυθρόλευκοι» θα πάνε την εβδομάδα του Πάσχα στο Μονακό για να κάνουν μία τουλάχιστον νίκη, ώστε να πάρουν ξανά το πλεονέκτημα της έδρας που έχασαν απόψε. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έχει αποδείξει πώς μπορεί.

Έκανε δυναμική εκκίνηση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε λίγο νευρικά το ματς. Χρειάστηκε να περάσει 93” για να βρει σκορ. Με μια βολή του Φαλ. Με την Μονακό να ξεκινά με προβάδισμα 4-1. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν δυνατά στην άμυνα. Τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ και δύο σερί καλάθια του Βεζένκοφ για να βρεθούν στο 11-4. Ένα ακόμα τρίποντα του Σλούκα, σερί 13-0 και το σκορ 14-4. Οι Γάλλοι έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν 8 λεπτά με το σκορ να φτάνει στο 16-6. Δύο σερί επιθέσεις και καλάθια από τον Μπέικον διαμόρφωσαν το 16-10 του δεκαλέπτου.

Σερί 20-0 οι Μονεγάσκοι

Στα πρώτα 2:30 του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Τρίποντο του Σλούκα, καλάθι του Φαλ και 21-15 στο 13′. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν επιθετικού black out. Κι από την άλλη, έδειξαν να έχουν πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα. Η Μονακό έτρεξε ένα σερί 20-0 μέσα σε περίπου 5 λεπτά, φτάνοντας να προηγηθεί με 35-21. Διάστημα που ο Ολυμπιακός έκανε 3 λάθη και είχε 0/5 σουτ εντός παιδιάς (0/2 διπ. και 0/3 τριπ.)

Με επιθετική αιχμή τον Μπέικον και μεγάλη βοήθεια από Ουατάρα και Άντζουσιτς. Οι δύο τελευταίοι είχαν από δύο τρίποντα ο καθένας. Ο δε Μπέικον σημείωσε 9 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο με 13. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην έχει δυνάμεις. Ο Γουόκαπ έβαλε δύο βολές και αμέσως μετά έχασε δύο. Με πέντε πόντους του Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός μείωσε στους 9 (28-37), αλλά στην τελευταία επίθεση, ενώ είχε φάουλ να δώσει, προσπάθησε να παίξει άμυνα. «Έφαγε» τρίποντο από τον Άντζουσιτς και το ημίχρονο έληξε 28-40,

Έμεινε από δυνάμεις

Η Μονακό συνέχισε να έχει καλό ρυθμό στην επίθεση. Και υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Τα δύο τρίποντα από Παπανικολάου και Γουόκαπ έφεραν τη διαφορά στους 10 (34-44). Ο Τζέιμς με δύο σερί τρίποντα, όμως, έφερε τους Μονεγάσκους για πρώτη φορά στο +18 (34-52) στο 24′. Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα συνοδεύτηκε από την αντίδραση των «ερυθρόλευκων». Τρίποντο του Βεζένκοφ, καλή άμυνα και γκολ-φάουλ του Παπανικολάου (40-52) στο 25′. Αλλά το αμυντικό πρόβλημα και η έλλειψη ενέργειας ήταν αισθητή. Η Μονακό άγγιξε τους 30 πόντους για δεύτερο δεκάλεπτο στη σειρά. Με τον Τζέιμς και τον Μπέικον να σκοράρουν βρέθηκε στο +21 (45-66) για να κλείσει το δεκάλεπτο 51-69.

Πάλεψε αλλά δεν άντεξε

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση από την άμυνα. Η Μονακό έβαλε και πάλι μεγάλα σουτ και διατήρησε τη διαφορά στους 19 (55-74). Βεζένκοφ και Σλούκας μείωσαν σε 60-74, στο 34′. Αλλά οι Γάλλοι απάντησαν με 5-0 για να βρεθούν στο 60-79. Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 62-79, αλλά οι διαιτητές σφύριζαν με το παραμικρό. Όσο κι αν ήθελε ο Ολυμπιακός να παίξει άμυνα, όπως μπορεί, δεν τον άφησαν. Η Μονακό συνέχισε να σκοράρει με τον ίδιο ρυθμό, βάζοντας 27 πόντους στην 4η περίοδο. Με τη διαφορά να φτάνει και στο +25 (69-94), για να τελειώσει το ματς 72-96. Η πρόκριση περνάει από το Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε το στατιστικό του αγώνα.