Η μεγαλύτερη «μάχη» στα λημέρια του

Το τέταρτο ματς της σειράς του Ολυμπιακού με τη Μονακό ήταν μια χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Να τελειώσει στη Γαλλία την υπόθεση της πρόκρισης στο Final-4. Για ένα κακό δίλεπτο, δύο άσχημα σουτ, μια λάθος πάσα, δεν τα κατάφερε. Και τώρα, την Τετάρτη, ο «τελικός των τελικών» για την πρόκριση. Αλλά οι συνθήκες είναι όπως πρέπει. Η μεγαλύτερη «μάχη» στα λημέρια του.

Δεν χάθηκε ο… πόλεμος

Η Μονακό ήταν με την πλάτη στον… τοίχο, όχι ο Ολυμπιακός. Η Μονακό έπαιζε το τελευταίο της χαρτί, όχι ο Ολυμπιακός. Στο φινάλε, ένα κακό δίλεπτο που η κούραση επηρέασε και το μυαλό θόλωσε, τα χάλασαν όλα. Κι έστειλαν τη σειρά στο Game 5. Αυτό που θα γίνει την προσεχή Τετάρτη στο ΣΕΦ. Πλέον, το άγχος δεν βαραίνει μόνο τη γαλλική ομάδα αλλά και τον Ολυμπιακό. Έφτασε τόσο κοντά από το Βελιγράδι το βράδυ της Παρασκευής. Αλλά, όπως και να το κάνουμε, υπάρχει μια ακόμα «μάχη». Η «μητέρα» των «μαχών» για την πρόκριση στο Final-4. Αυτή θα γίνει στο ΣΕΦ. Σε γνώριμο περιβάλλον. Σε ένα γήπεδο «κολαστήριο» για τον αντίπαλο. Ένα ΣΕΦ που θα «κοχλάζει». Οπότε, αυτή η «μάχη» έχει ένα μεγάλο αβαντάζ. Η μεγαλύτερη «μάχη» στα λημέρια του.

Τα λάθη στο μπάσκετ κοστίζουν

Κοιτώντας τα στατιστικά του ματς στο ημίχρονο, υπήρχε ένας αριθμός που έδειχνε πολλά. Που μετρούσε πάρα πολύ ως εκείνη την ώρα. Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 1 λάθος στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Μια ιδανική επίδοση για ένα ματς με τόσο μεγάλη σημασία. Ως εκείνο το σημείο όλα είχαν λειτουργήσει ρολόι. Και ξαφνικά, στα πρώτα 147 δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου έρχονται το τρίτο φάουλ του Γουόκαπ και του Φαλ. Εκεί άλλαξε το ματς σε μεγάλο βαθμό.

Η απουσία του τραυματία Μάρτιν και το λάθος του Μπαρτζώκα με τον Λούντζη μέτρησαν! Στο τρίτο δεκάλεπτο Τόμας και Χαλ έβαλαν τους 15 από τους 27 πόντους της Μονακό. Συνολικά στο δεύτερο μέρος, σημείωσαν 20 από τους 40 πόντους! Τεράστια ζημιά για τον Ολυμπιακό. Ο Λούντζης μπορεί να πέτυχε ως «τρικ» στο τρίτο ματς, αλλά στο τέταρτο όχι. Ο Λαρεντζάκης σε δύο ματς στη Γαλλία είχε 21” χρόνο συμμετοχής. Θα μπορούσε να ξεκουράσει λίγο τον Ντόρσεϊ, να βοηθήσει λίγο αμυντικά. Ο δε ΜακΚίσικ ξανά εκτός τόπου και χρόνου, αλλά έπαιξε 10 λεπτά.

Για αυτό πάλεψε όλη τη χρονιά

Στο τέλος ο Μπέικον έβαλε ένα μεγάλο σουτ, ο Σλούκας έκανε μια λάθος πάσα κι έχασε ένα τρίποντο, το ματς έληξε 78-77 και η σειρά οδηγήθηκε στο Game 5. Το οποίο θα γίνει στις 4 Μαΐου στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός φέτος ξεκίνησε την Euroleague με στόχο την είσοδο στα πλέι οφ. Το πέτυχε. Στη συνέχεια το πλεονέκτημα της έδρας. Το κατέκτησε. Έφτασε πλέον η ώρα για να το εκμεταλλευτεί όπως μπορεί καλύτερα.

Στο πρώτο ματς η έδρα μέτρησε, στο δεύτερο όχι. Τώρα είναι μια άλλη ιστορία. Τώρα θα πρέπει το Κάστρο του Ολυμπιακού να κάνει τη διαφορά. Θα πρέπει ο κόσμος να παίξει… μπάλα. Την Τετάρτη δεν θα είναι απλά το ΣΕΦ ένα… κολαστήριο. Ο κόσμος θα είναι ο 6ος παίκτης της ομάδας. Για να γίνει πραγματικότητα ο μεγάλος στόχος της επιστροφής στα Final-4. Σε μια «καυτή» έδρα θα κριθούν όλα. Together We Fight!