Η Λουντογκόρετς στο δρόμο του Θρύλου [vids]

Η βουλγαρική ομάδα νίκησε 3-1 τη σλοβενική Μούρα και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η Λουντογκόρετς θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρώπη. Η βουλγαρική ομάδα απέκλεισε την Μούρα από τη Σλοβενία. Μετά το ισόπαλο 0-0 στη Σλοβενία, ο επαναληπτικός είχε άλλη μορφή. Το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι Βούλγαροι, μόλις στο 4ο λεπτό, έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την εξέλιξη του ματς. Ο Πιέρρος Σωτηρίου με σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στη Λουντογκόρετς (1-0).

Το ματς είχε καλό τέμπο. Η Μούρα αυτή τη φορά, όμως, είχε… απαντήσεις. Σε αντίθεση με το πρώτο ματς, βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα της βουλγαρικής ομάδας. Με σκόρερ τον Χόρβατ στο 64ο λεπτό, έγινε το 1-1. Σκορ που σε εκείνο το σημείο, οδηγούσε το ζευγάρι στην παράταση. Η συνέχεια, όμως, ανήκε στη Λουντογκόρετς.

Χρειάστηκαν μερικά λεπτά για να ξαναβρεί το ρυθμό της η βουλγαρική ομάδα. Αλλά η ποιότητά της ήταν κομβική. Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν έφτασε απλά στη νίκη, αλλά σε μια άνετη πρόκριση που την έφερε στο δρόμο των πρωταθλητών Ελλάδας. Χάρη στα τέρματα που πέτυχαν ο Μανού στο 82ο και ο Σόουσα στο 90ό λεπτό, αντίστοιχα.