ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Η Κ15 έριξε… ντόρτια στην ΑΕΚ

Η ομάδα Παίδων του Θρύλου έδειξε το… δρόμο στην πρώτη ομάδα. Το Σάββατο οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» του Τάσου Πάντου διέλυσαν τους αντίστοιχους «κιτρινόμαυρους». Η Κ15 έριξε… ντόρτια στην ΑΕΚ.

Ντόρτια από την Κ15 του Ολυμπιακού

Οι ποδοσφαιριστές του Τάσου Πάντου κυριάρχησαν από την αρχή ως το φινάλε κόντρα στην ΑΕΚ. Κάτι που αποτυπώνεται και στο τελικό σκορ, 4-0, με το οποίο επικράτησαν. Πιάνοντας στην κορυφή τον ΠΑΟΚ, στους 31 βαθμούς, έχοντας εξασφαλίσει παράλληλα τη συμμετοχή στο Final Four του πρωταθλήματος Παίδων. Η Κ15 έριξε… ντόρτια στην ΑΕΚ.

Μετά από ένα πρώτο 25λεπτο με αρκετές ευκαιρίες αλλά χωρίς γκολ, οι παίκτες του Ολυμπιακού πάτησαν… γκάζι. Δείχνοντας στον αντίπαλό τους, ποιος είναι το… αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο. Ο Καρκατσάλης στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Φίλη. Για να ακολουθήσει ένα ακόμα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Στο 35′ ο Δαρίβας ήταν αυτός που δημιούργησε τη φάση, για να την τελειώσει ο Ζουριδάκης (2-0).

Δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο ματς. Σημειώνοντας άλλα δύο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του κόντρα στους «κιτρινόμαυρους». Αρχικά στο 56′. Μια φάση που έμοιαζε πολύ με το δεύτερο γκολ. Όμως, σε αυτή την περίπτωση ο Ζουριδάκης ήταν αυτός που δημιούργησε και ο Δαρίβας εκείνος που «εκτέλεσε» για το 3-0. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 69′. Ο Σκουρόπουλος τροφοδότησε τον Καρακώστα που από καλή θέση, σημάδεψε σωστά και σημείωσε το 4-0.

Ολυμπιακός Κ15 (Τάσος Πάντος): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Γκρόζος (65′ Γκόγκος), Σουλιανάκου, Καρκατσάλης (70′ Θεοδωρίδης), Καρακώστας, Κτενάς (60′ Μιχαηλίδης), Πλης (65′ Χαραλαμπίδης), Φίλης (70′ Τζώρτζης), Δαρβίρας, Ζουριδάκης.