ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΓΛΕΝΤΙ με την κίτρινη ομάδα

Με μεγάλη εμφάνιση, καρδιά και… καρύδια οι παίκτες του Ολυμπιακού πέτυχαν έναν μεγάλο θρίαμβο. Νίκησαν στον δεύτερο ημιτελικό, του Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας, την ΑΕΚ 24-21 και προκρίθηκαν στον αυριανό τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον Δούκα (19:15) με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου. ΓΛΕΝΤΙ με την κίτρινη ομάδα.

• MVP: Μιγκέλ Μοντόρο. Ο Ισπανός ήταν κομβικός, ειδικά στις αρχές του δευτέρου μέρους, όπου ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η εξαιρετική άμυνα του Θρύλου στα πρώτα 20 λεπτά, όπου δέχθηκε μόλις 4 γκολ και απέκτησε ψυχολογία.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Λέμος. Ο Βραζιλιάνος πλέι μέικερ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να δώσει λύσεις, ειδικά στο κομμάτι του σκοραρίσματος.
  • THE POINT: Οι αποκρούσεις (8) του Μπάουερ στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη των «ερυθρόλευκων».

Εξαιρετικός Θρύλος για 23 λεπτά

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον ημιτελικό του Final-4 στο Ναύπλιο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άκρως αποφασιστικοί σε άμυνα και επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο πρώτο πεντάλεπτο προηγήθηκαν 4-1. Επιπλέον, είχαν και ένα δοκάρι με τον Καραμπουρνιώτη. Επιπλέον, με την πιεστική του άμυνα είχαν «εγκλωβίσει» επιθετικά τους «κιτρινόμαυρους». Αν και η ΑΕΚ μείωσε σε 5-3 λίγο μετά το δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γραμματικού με την συνδρομή του Μπάουερ για σχεδόν 9 λεπτά χωρίς σκορ.

Κατάφεραν, με τον τρόπο αυτό, να φτάσουν για πρώτη φορά σε διαφορά πέντε γκολ (8-3) στο 20′! Ωστόσο, εκεί «κόλλησαν» στην επίθεση για περίπου λεπτά και ο κόουτς του Ολυμπιακού πήρε τάιμ άουτ. Έτσι ισορρόπησε την κατάσταση και με τον Γκρατζάν προηγήθηκε 10-5 (24′). Ωστόσο, έχασε λίγο τη συγκέντρωση αμέσως μετά. Ακόμη κι όταν δέχθηκαν δύο δίλεπτα μαζί οι παίκτες της ΑΕΚ. Έτσι το 11-7 με το γκολ του Καραμπουρνιώτη (27′) έγινε 11-9 στο ημίχρονο. ΓΛΕΝΤΙ με την κίτρινη ομάδα.

ΓΛΕΝΤΙ με αντίπαλο την ΑΕΚ!

Επιπλέον, η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ακόμα πιο αμφίρροπη. Μιας και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Όπως και ο Μπάουερ που απέκρουσε πέναλτι στο 32′. Βέβαια, ο Ολυμπιακός είχε τον Μοντόρο σε πολύ καλή ημέρα. Καθώς ο Ισπανός σημείωσε καθοριστικά τέρματα. Μιας και αυτά ήταν τα τρία πρώτα των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο ημίχρονο (14-12). Επίσης, όταν η ΑΕΚ μείωσε με τον Μάνταλιτς σε 13-12 (40′), ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 16-12 με τον Μπάγιο (42′).  Αν και ο Ολυμπιακός δέχθηκε δίλεπτη στο 47′, κατάφερε και έβγαλε στο 49′ άμυνα με παίκτη λιγότερο.

Ακόμη κράτησε το +4 (18-14) με την γκολάρα του Δομπρή, αλλά και με τον Γκρατζάν (19-15, 51′)! Επιπρόσθετα το πάθος των «ερυθρόλευκων» ξεχείλιζε και με δύο μεγάλα γκολ του Πασσιά βρέθηκα στο +5 (21-16) στο 53′. Αν και η ΑΕΚ πίεσε για να ξαναμπεί στο ματς, ο Μπάγιος (22-18) στο 57′ και η άμυνα στην επόμενη επίθεση κράτησαν τα 4 γκολ διαφορά! Ωστόσο, το γκολ του Γκρατζάν στο 58:19 (23-19) έριξε τους τίτλους… τέλους στον ημιτελικό. ΓΛΕΝΤΙ με την κίτρινη ομάδα.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 10-5, 11-9 (ημιχ), 12-10, 13-12, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν 4, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τσίκε 2, Ζίβκοβιτς, Μάνταλιτς 8, Τσέπιτς 1, Ντομενέκ, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 2, Ρογκρούλσκι, Λέμος 2, Κεδέρης 2.