Γκολ ο Καρίμ-stop από Διούδη

Στο 1-1 έμειναν Αρης και  Ολυμπιακός στο πρώτο παιχνίδι  της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Σε ένα ματς, στο οποίο οι Πειραιώτες βρήκαν απέναντι τους ένα καταπληκτικό Διούδη που έπιανε τα πάντα, αλλά νικήθηκε μόλις μία φορά από τον Καρίμ Ανσαριφάρντ που στο ντεμπούτο του σκόραρε ισοφαρίζοντας το γκολ του Μιλούνοβιτς.

O Πάουλο Μπέντο ξεκίνησε με 4-4-2 και τερματοφύλακα τον Καπίνο, ενώ από δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας-Ρέτσος-Νικολάου και Σισοκό. Καμπιάσο και Μπουχαλάκης ήταν τα αμυντικά χαφ με Μανθάτη- Ελγιουνούσι δεξιά και αριστερά αντίστοιχα ,ενώ οι δύο προωθημένοι ήταν οι Καρντόσο και Ανσαριφάρντ.

Το ππαιχνίδι είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τον Αρη να δίνει χώρο στον Ολυμπιακό μέχρι το σημείο που οι “Ερυθρόλευκοι” περνούσαν το κέντρο. Εκεί φαινόταν ξεκάθαρα η απουσία παίκτη που θα έφτιαχνε το παιχνίδι.

Στο 10ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε την πρώτη καλη ευκαιρία πάντως, όταν ο Μανθάτης προσπάθησε να εκτελέσει τον Διούδη από το διώξιμο του Τσουμάνη αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

3 λεπτά αργότερα, σε μία αντεπίθεση των παικτών του Αρη, ο Ντούνης κινήθηκε από δεξιά και έβγαλε σέντρα για τον επερχόμενο Μιλούνοβιτς για το 1-0.

Στο 17, ο Σισοκό ήταν αυτός που πήρε τη μπάλα από το “σπάσιμο” του Καρντόσο ,με τον παίκτη του Ολυμπιακού να σκουτάρει χαμηλά και διαγώνια, αλλά ο Διούδης απέκρουσε.Στη συνέχεια, το σουτ του Ελγιουνούσι πέρασε άουτ.

Με το παιχνίδι σε δυνατό τέμπο,οι Πρωταθλητές συνέχιζαν να έχουν κατοχή μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν με συνεργασίες, αλλά με στημένη μπάλα ,όταν στο 26, ο Μανθάτης εκτέλεσε κόρνερ , ο Καρντόσο έκανε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 37 έγινε μία φάση που σηκώνει συζήτηση. Υπό την έννοια ότι ο ρέφερι- σε πρώτη

φάση- άφησε τον Ανσαριφάρντ να “τελειώσει” τη φάση, ενώ αφού ο Διούδης απέκρουσε, στη συνέχεια ο Τίκας γύρισε τη φάση πίσω για φάουλ που είχε γίνει στον Φιγκέιρας.

Ενα λεπτό μετά, είχαμε ακόμα μία καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Καρντόσο εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Ελληνας κίπερ ακούμπήσε τη μπάλα τόσο ώστε να πάει δοκάρι και και εν συνεχεία είχαμε κόρνερ.

Με το τέλος του ημιχρόνου, να φέρνει ακόμα μία καλή φάση, και τον Ελγιουνούσι μέσα από την περιοχή να κάνει λόμπα προς το τέρμα, τον Καρντόσο να πιάνει τη κεφαλιά, αλλά τον Διούδη να αποκρούει.

Και η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν στο 50, ο θετικότατος Καρντόσο έβγαλε για τον Μανθάτη ,το σουτ του οποίου έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αρης πήγε να κάνει τη ζημιά. Ο Νέτο έβγαλε γέμισμα επικίνδυνο προς την περιοχή, αλλά ούτε ο Καπνίδης, αλλά ούτε και ο Ανάκογλου βρέθηκαν σε επίκαιρη θέση.

Στο 70, η αποβολή του Ρόβα φάνηκε να αποτελεί έναι + για τον Ολυμπιακό που είχε κατοχή μπάλας αλλά δεν έφτανε ορθόδοξα στην περιοχή.

Ο Μπέντο έβαλε και τους Σεμπά(αντί Μανθάτη) -Μιλιβόγεβιτς(αντί Καμπιάσο) στην εξίσωση, ενώ νωρίτερα είχε περάσει και τον Ανδρούτσο αντί του Μπουχαλάκη.
Με τη διαφορά να φαίνεται αμέσως. Ο Μιλιβόγεβιτς έβγαλε για τον Φιγκέιρας που βγήκε ψηλά σε ρόλο εξτρέμ, έκανε τη σέντρα και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ισοφάρισε για το πρώτο του γκολ στην πρεμιέρα του.

Τελευταία “ερυθρόλευκη” απειλή η εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς με τον Διούδη να εκτοξεύεται στο δεξιό του παραθυράκι και να διώχνει σε κόρνερ.

Άρης: Διούδης, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Σόουζα, Ιντζίδης, Ρόβας, Νέτο, Ανάκογλου (77’ Παυλίδης), Μιλούνοβιτς (90’+2 Καρβούνης), Ντούνης (83’ Πίτου Γκαρσία), Καπνίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Νικολάου, Σισοκό, Καμπιάσο (75’ Μιλιβόγεβιτς), Μπουχαλάκης (68’ Ανδρούτσος), Μανθάτης (75’ Σεμπά), Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ, Καρντόσο.