Γιουσέφ Τριαραμπί Show

Mε ηγέτη και …πολυβόλο τον φοβερό Ελ Αραμπί  ο Ολυμπιακός έκλεισε με τρίποντο τη σεζόν επικρατώντας με 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς  ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον Κρίστινσον. Τετράδα στην άμυνα οι Ανδρούτσος-Σισέ-Μπα-Κίτσος. Κούντε-Μπουχαλάκης  τα δύο αμυντικά χαφ και δεκάρι ο Φορτούνης.  Στα άκρα Βρουσάι-Βαλμπουενά και φορ ο Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Γρήγορος ρυθμός από τον Ολυμπιακό που στο πρώτο πεντάλεπτο ήθελε να  επιβάλλει τον ρυθμό του και μόλις στο 2ο λεπτό ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει απο κεφαλιά, προς τα πίσω, του Μπουχαλάκη απο σέντρα του Βαλμπουενά.

Από το 6ο λεπτό και μετά, ωστόσο, και παρά το γεγονός ότι οι οπαδοί της ΑΕΚ αποδοκίμαζαν σε κάθε επαφή τους παίκτες τους, η γηπεδούχος ανέβαζε στροφές και κερδίζοντας το κέντρο άρχισαν να γίνονται επικίνδυνοι.

Χτύπημα από Τσούμπερ-Απάντηση απο Γιουσέφ

Στο 14ο λεπτό, ο Τσούμπερ άνοιξε το σκορ με ωραίο διαγώνιο σουτ   ενώ στο 15, ο Κρίστινσον σούταρε απο μακριά αλλά ο κίπερ του Ολυμπιακού αντέδρασε.Αυτό το γκολ ήταν που ξύπνησε τον Ολυμπιακό που άρχισε να βγάζει αντίδραση.

Με κορυφαίους τους Κούντε και Βαλμπουενα ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές αλλά στο 16 και το 19 ,Φορτούνης- και ο Γάλλος δεν βρήκαν στόχο . Κάτι όμως που έγινε στο 20 . Ο Κούντε σεντραρε, ο Στάνκοβιτς δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά και ο Ελ Αραμπί  σκόραρε από κοντά.

Το ματς είχε γρήγορο Ρυθμό,η ΑΕΚ έμοιαζε επηρεασμένη από την ατμόσφαιρα ,αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς στο 34  με πρωταγωνιστή τον Κίτσο  σε δύο χρόνους ο Στάνκοβιτς έδιωξε όπως και στο 37 στο σουτ του Κούντε.Καπως έτσι πήγαμε στο αποδυτήρια.

Αλλαγές και  2-1 η ΑΕΚ

Ο Οφρυδοπουλος έκανε αλλαγή τον Σακχοφ για τον τραυματισμένο Κρικοβιακ  ενώ ο Μαρτίνς έβαλε τον Μασούρα για τον Φορτούνη.

Η ΑΕΚ ωστόσο ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα. Στο 48 ,ο Χατζισαφί έβγαλε σέντρα και ο Λιβάι νίκησε τον Σισέ στην κεφαλιά για το προβάδισμα της Ένωσης. Τρία λεπτά μετά, η ΑΕΚ έχασε και τον Μήτογλου για τον Κορνέζο με τραυματισμό.

Γρήγορος ρυθμός

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό  να προσπαθεί να επιστρέψει στο παιχνίδι και τον ρυθμό να είναι πάνω-κάτω με τον Ολυμπιακό πολύ πιο επικίνδυνο αλλά την ΑΕΚ να ψάχνει τις γρήγορες αντεπιθέσεις, και μάλιστα σκόραρε σε μία απο αυτές με τον Τσούμπερ ,αλλά ο Ελβετός ήταν οφσάιντ.  Στο 69, ωστόσο , ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε ,απο κοντά, σε 2-2 ύστερα απο σέντρα από δεξιά-κεφαλιά του Κούντε, τον Στάνκοβιτς να αποκρούει και τον Μαροκινό ,απο κοντά να κάνει το 2-2.

Στο 76, η ΑΕΚ σκόραρε,με φάουλ του Τάνκοβιτς, δύσκολη απόκρουση Κρίστινσον και τον Σακχόφ με κεφαλιά στη γραμμή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα  αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ του Ουκρανού ,σωστά.

Ο Μαρτίνς έβαλε Λόπες-Καρβάλιο -Κανέ  δείχνοντας ότι είναι έτοιμος  για την πλήρη ανατροπή ,Και το πέτυχε στο 87, με ποιόν άλλο τον Ελ Αραμπί που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε και απο κοντά έκανε το 2-3.

Η στιγμή:  Το γκολ της ισοφάρισης  για το 2-2

ΜVP: Ο Κούντε ήταν μηχανάκι , αλλά ο Ελ Αραμπί σκόραρε χατ τρικ

Ο αδύναμος κρίκος:Μέτρια εμφάνιση από τον Σισέ

Ο Ρέφερι:O Nτάνι Μάκελι με άριστα το 10 παίρνει 11

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Σβάρνας (77′ Ρότα), Λε Ταλέκ, Μήτογλου (53′ Κορνέζος), Μοχαμαντί (77′ Μιτάι), Μισελέν, Χατζισαφί, Κριχόβιακ (46′ Σάκχοφ), Τσούμπερ, Τάνκοβιτς, Λιβάι Γκαρσία (83′ Μουστακόπουλος)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (90′ Καραργύρης), Κίτσος, Σισέ, Μπα, Ανδρούτσος, Κούντε, Μπουχαλάκης (79′ Κανέ), Φορτούνης (46′ Μασύρας), Βαλμπουενά (79′ Καρβάλιο), Βρουσάι (64′ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί