Με Γιου(ρια)σεφ στο Γιουρόπα Λιγκ

Ο Ολυμπιακός  μεπέναλτι του Γιουσεφ Ελ Αραμπί στο 86 ,επικράτησε με 1-0 του Ερυθρού Αστέρα και προκρίθηκε στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ. Αξιζαν τη νίκη οι Πειραιώτες που έχασαν σωρεία ευκαιριών.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνς δεν έκρυβε εκπλήξεις στον Μιλόγεβιτς  με το κλασικό 4-3-3   να είναι η επιλογή του Πορτογάλου.  Με Σα κάτω από τα  δοκάρια και από δεξια   προς αριστερά  τους Ομαρ-Σεμέντο-Μεριά-Τσιμίκα. Μπουχαλάκη -Γκιγέρμε -Καμαρά  στη μεσαία γραμμή. Ποντένσε-Μασούρα στα”φτερά” και Ελ Αραμπί  μοναδικό προωθημένο.

Το ματς:  Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδίατερα γρήγορος για τη σημασία  ενός τέτοιου αγώνα  με τον  Αστέρα να έχει κοντά τις γραμμές  πίσω απο το κέντρο  και να προσπαθεί σε γρήγορες αντεπιθέσεις όπως εκείνη του 5, όταν ο Βουκάνοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπαλα έφυγε ψηλά άουτ.

Ο Ολυμπιακος  είχε σε καλή μέρα τον Ποντένσε που αρχικά απο δεξιά, εν συνεχεία απο τον άξονα και ματά αριστερά προσπαθούσε να ανοίξει τρύπες στην άμυνα των Σέρβων.

ΑΠΕΙΛΗ ΜΕ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ

Στο 23 έγινε η  πρώτη απειλή. Ο Γκιγέρμε έβγαλε την πάσα στον Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός δεν έπιασε γεμάτη τη μπάλα και ο Γκόμπελιτς  πρόλαβε και έκοψε τη μπάλα με οσμή πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας, αλλά το αμυντικό τρανζίσιον απο τη μεσαία γραμμή και πίσω είχε αργές επιστροφές .

Στο 31, πάντως απο ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο Ποντένσε αφού έκανε δύο-τρία χορευτικά έπιασε σουτ με τον Μπόργιαν να διώχνει και εν συνεχεία  σαν τρέιλερ ο κίπερ του Αστέρα έδιωξε και το σουτ του Ομαρ.

Τρία λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί δεν έπιασε καλά τη κεφαλιά ααπο πλεονεκτική θέση και απο κει και  πέρα το ματς έγινε καρμανιόλα.

ΡΟΝΤΕΟ!!!

To ματς ,αίφνης, μετατράπησε σε ροντέο.  Ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε ανασταλτικά , ο Αστέρας   έκλεβε μπάλες εύκολες και στο 41 έκανε την τέλεια αντεπίθεση . Με τον  Μάριν να βγαίνει ανενόχλητος, για τρίτη φορά στο παιχνίδι, απο αριστερά, τον  Γκιγέρμε να του κάνει πέναλτι, αλλλά τον Τομανέ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι..

Το ματς πήρε φωτιά, ο Ολυμπιακός ειχε χάσει τη  μπάλα και παραλίγο να το ξαναπληρώσει όταν ο Μάριν βγήκε απο  δεξιά αυτή τη φορά, αλλά το τελείωμα του μπλόκαρε ο Γκιγέρμε.

ΜΠΗΚΕ ΦΟΡΤΣΑΤΟΣ

Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο  β ημίχρονο. Με  τον Γκιγέρμε να απειλεί σχεδόν με τη σέντρα ,κάνοντας σουτ διαγώνιο μέα απο την π εριοχή που έφυγε άουτ, ενώ αμέσως μετά ο Μασούρας έκανε κεφαλιά  απο κοντά άλλά οχι τόσο δυνατή για να αγχωθεί ο Μπόργιαν.

Τέσσερα λεπτά  μετά(49) , ο Ποντένσε απείλησε με χλιαρό-χαμηλό σουτ που έφυγε άουτ και όλοι περίμεναν το γκολ.

Στο 52, ο Γκιγέρμε ζύγισε το πόδι του και έπιασε ωραίο σουτ αλλά και πάλι ο Μπόργιαν έπεσε στη δεξιά γωνία του

ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ …ΠΙΕΣΗ

Ο Ολυμπιαακός συνέχιζε να “πατάει”  καλύτερα στο γήπεδο αλλά και να μην μπορεί να σκοράρει. Με τον Ελ Αραμπί ,στο 59, να πιάνει ωρααία γυριστή κεφαλιά απο τη σέντρα του Τσιμίκα  και τη μπαλα να χτυπάει στη ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού του Μπόργιαν που πεντε λεπτά  μπλόκαρε  με τα πόδια το σουτ του Ποντένσε κάνοντας έξοδο στην ενέργεια του Πορτογάλου.

ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΜΕ ΓΚΕΡΕΡΟ

Ο Μαρτίινς έβγαλε τον Καμαρά για τον Γκερέρο  θέλοντας να δώσει πιο επιθετικό τόνο στην ομάδα και τον Ισπανό σε ένα πιο ελεύθερο ρόλο. O Oλυμπιακός,όμως, συνέχιζε να σπαταλάει ευκαιρίες, όπως αυτή με τον Ποντένσε  στον οποίο η μπάλα ήρθε, ύστερα απο την ατομική ενέργεια του Γκερέρο, την αποτυχία του Ελ Αραμπί να πάρει την κατάλληλη θέση  για να σκοράρει υπό την πίεση του Ντέγκενεκ και τον Πορτογάλο να πλασάρει άουτ  στο 70.

Εν συνεχεία ο Μαρτίνς έβαλε τον Λοβέρα αντί του κακού Μασούρα που δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

ΒΟΛΕΙ ΑΠΟ ΜΠΟΑΚΙΕ ΚΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ..

Με το ματς σε τεντωμένο σκοινί  μία λεπτομέρεια έμελλε να κάνει τη διαφορά. Και αυτή ήταν  υπέρ του Ολυμπιακού με τον Ζαντερ δίκην Βολειμπολίστα να βάζει ανόητα το χέρι του σε σέντρα του Τσιμίκα απο αριστερά  και τον Ορσάτο να δίνει το πέ ναλτι  και τον Ελ Αραμπί, ψύχραιμο να σκοραρει.

Μάλιστα θα μπορούσε να είχε κλειδώσει και τη νίκη χωρίς άγχος στο 89, ο Γκερέρο σημάδευε σωστά  και στο 94 , ο Ποντένσε δεν είχε νικηθεί στο σουτ που έκανε απο τον Μπόργιαν.

MVP: Ο Γκιγέρμε έκανε πολλά χιλιόμετρα και ήταν μία αστάματητη πηγή ενέργειας στη μεσαί α γραμμή

Η στιγμή: To Πέναλτι του Ζάρντε στο 86

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Μεριά  που έβγαζε πολύ εκνευρισμό με πολλά αβίαστα λάθη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Καμαρά(59 Γκερέρο), Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας(71 Λοβέρα), Ελ Αραμπί(89 Μπενζιά).

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόριαν, Ρόντιτς(84 Ζαρντε) Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς Γκόμπελιτς, Πέτροβιτς, Ίβανιτς, Μάριν, Βουκάνοβιτς(65 Μποακίε), Ματέο Γκαρσία, Τομανέ(56 Φαν Λα Παρα)