ΜΠΑΣΚΕΤ

Εδώ γίνεται της… κατοστάρας!!!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ιδανική επιστροφή στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά τη διακοπή ελέω του δεύτερου «παραθύρου» για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019  και επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας με το ευρύ 102-56 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι αθλήτριες του Κώστα Μίσσα έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, δεν είχαν κάποιο πρόβλημα απέναντι σε εκείνες της ομάδας από την πόλη της Θεσσαλίας και συνέχισαν αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Άννα Σπυριδοπούλου με 20 πόντους, ενώ η Εβίνα Μάλτση είχε 16 πόντους και οι Στέλλα Καλτσίδου και Βικτόρια Μακόλι ακολούθησαν με 13.

ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Σωτηρίου και Μακόλι. Το πρώτο καλάθι των «ερυθρόλευκων» ήρθε από την Χατζηνικολάου (2-2), με την Καλτσίδου να δίνει το προβάδισμα με τρίποντο για το 5-2.

Με μία καλή άμυνα και έναν αιφνιδιασμό, η Αντερσον πραγματοποίησε το 7-2 για να ακολουθήσει το δίποντο της Μακόλι και το 9-5.

Η ομάδα του Βόλου ήταν κοντά στο σκορ, όμως με δύο ζευγάρια βολών, οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος έφτασαν στο 13-7 (Χατζηνικολάου και Καλτσίδου) και αργότερα η Άντερσον, έπειτα από επιθετικό της ριμπάουντ, «έγραψε» το 15-9.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα, η Σπυριδοπούλου έδωσε αέρα οχτώ πόντων (17-9) απέναντι στη θεσσαλική ομάδα και η Άντερσον πέντε σερί πόντους έκανε το  22-9.

Το σερί έφτασε στο 12-0 έπειτα από τρίποντο της Μάλτση (25-9), για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 33-11 με ένα ακόμα 6-0 για τις γηπεδούχες.

Πιεστικός και από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Θρύλος με την Μάλτση να σκοράρει από τα 6,75μ για το 36-11. Η ομάδα του Βόλου έτρεξε ένα 7-0 σερί το οποίο διέκοψαν οι παίκτριες του Μίσσα με δύο τρίποντο (Μάλτση και Σπυριδοπούλου) με το σκορ να επανέρχεται στο 42-18.

Οι «ερυθρόλευκες» του Πειραιά παρέμειναν πιστές στο αγωνιστικό τους πλάνο, η Μακόλι σκόραρε τους επόμενους έξι από τους εννιά πόντους των γηπεδούχων (ενδιάμεσα η Κοσμά πέτυχε το 49-18), για να φτάσει η διαφορά στους 33 πόντους (51-18) σε 16 αγωνιστικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενες έριξαν την απόσταση με ένα επιμέρους 8-1, με τις Σταμάτη (βολή από τεχνική ποινή) και Χαλιβέρα (τρίποντο) να πηγαίνουν το ματς στο 56-26, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Θρύλο στο υπέρ του 56-28.

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ

Παρότι η διαφορά είχε ξεφύγει για τα καλά, οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένες στο παρκέ. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 63-32 και από το γκολ-φάουλ της Μακόλι έγινε το 66-32. Η Αμερικανίδα σέντερ σκόραρε και για το +36 (68-32), σε ένα δεκάλεπτο πάντως που αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν άστοχες.

Από τις βολές έβρισκε σκορ ο Ολυμπιακός Βόλου, το ματς πήγε στο 69-37 από ένα ζευγάρι της Άντριους (τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου), με τη Σωτηρίου από τα τέσσερα μέτρα να σκοράρει για το +34 (71-37). Το 7-0 των φιλοξενούμενων ήταν ο λόγος για το 71-44, όμως η Καλτσίδου έστειλε τις δύο ομάδες στο τελευταιο δεκάλεπτο με το σκορ στο 74-44 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Τέσσερις γρήγοροι πόντοι για τον Θρύλο και η απόσταση «εκτοξεύθηκε» στο 78-44 και ένα ντράιβ της Μάλτση έφερε το 80-46. Η διαφορά έφτασε στους 39 πόντους (85-46) με ντράιβ της Σπυριδοπούλου, με την Ελληνίδα φόργουορντ να σκοράρει ξανά στο 87-46 και το 90-46.

Το σερί της ομάδας του Πειραιά διευρύνθηκε στο 14-0 (94-46, 4’ 09’’ για το τέλος) με δίποντο της Νικολοπούλου και η Κοσμά με σουτ από τα έξι μέτρα διαμόρφωσε το 96-48. Τους 100 πόντους ο Θρύλος τους ξεπέρασε με ντράιβ της Σπυριδοπούλου (101-51) με το ματς να τελειώνει 102-56 και τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος να πραγματοποιούν δίχως πρόβλημα το 15Χ15 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 33-11, 56-28, 74-44, 102-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 2, Σταμάτη 5 (4 ασ., 1 κλεψ.), Σπυριδοπούλου 20 (7/8 δίπ., 1/1 τρ., 3/3 βολ., 6 ριμπ., 4 ασ., 1 κλεψ.), Χατζηνικολάου 5 (8 ασ.), Κοσμά 8 (1/2 διπ., 1/1 τριπ.), Μάλτση 16 (4/7 διπ., 6 ασ.),  Νικολοπούλου 2 (5 ασ., 2 κλεψ.), Χαλιβέρα 3 (1/3 τριπ.),  Σωτηρίου 6 (6 ριμπ., 4 κλεψ.), Καλτσίδου 13 (2/3 διπ., 6/8 βολ.), Αντερσον 9 (3/5 διπ., 1/2 τριπ., 2 ασ., 2 κλεψ.), Μακόλι 13 (5/7 διπ., 6 ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 6 (2), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 1, Ταντουρόφσκα 6 (2), Τότση, Αγαγιώτου 3 (1), Άντριους 12, Αρτεμισίου, Ζήτη, Ουίλιαμς 21, Κωτούλα 3 (1), Δεληγιάννη 4.