ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νικηφόρο πέρασμα στην Ουγγαρία

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην φάση των ομίλων του Euro Cup o Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες επικράτησε της VBW CEKK Cegled στην Ουγγαρία με 78-54 με τις Άννα Γιουρτσένκοβα και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να είναι οι κορυφαίες της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς έχοντας τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα στο παρκέ και η Τόμας με τρίποντο του έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (3-7). Η ούγγρικη ομάδα έτρεξε ένα 10-0 σερί και προσπέρασε με έξι πόντους, για να μειώσει η Παυλοπούλου σε 13-9. Με τρία λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο, η Τόμας έκανε το 15-11 αλλά οι γηπεδούχες παρέμειναν μπροστά στο σκορ (17-11) με 1:30 να απομένει. Η Σταμάτη πέτυχε ένα τρίποντο, όπως και η Τόμας για την ισοφάριση, με την περίοδο να λήγει στο 19-17.

Επιστρέφοντας από τον πάγκο η Παυλοπούλου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο με ένα τρίποντο, ενώ η Γιουρτσένκοβα βοήθησε για το 19-22 στην Ουγγαρία.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί στο σκορ, με την Σωτηρίου να σκοράρει για το 24-27 και την Σταμολάμπρου να την ακολουθεί με ένα λέι απ για το 26-29. Οι πρωταγωνίστριες ήταν ίδιες για τον Θρύλο με την Σταμολάμπρου να πραγματοποιεί το +8 (26-34) με σουτ από τα 6,75μ.

Η VBW CEKK Cegled πλησίασε με ένα 7-0 σερί, όμως η Τόμας με νέο τρίποντο έγραψε το 31-38 με 1 λεπτό για το ημίχρονο.

Το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού ήρθε και πάλι απο την Σταμολάμπρου με το 31-40 να είναι το σκορ του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε ακόμα πιο συγκεντρωμένος. Το τρίποντο της Σπυριδοπούλου του πρόσφερε για πρώτη φορά διαφορά πάνω από 10 πόντους (37-49), με την Γιουρτσένκοβα να πραγματοποιεί το 37-51. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας είχαν βρει τον ρυθμό τους, η Γκρέιβς και η Σταμάτη έστειλαν την διαφορά στους 17 (39-56) και ο προπονητής της VBW CEKK Cegled πήρε απευθείας το τάιμ άουτ.

Oι γηπεδούχες έτρεξαν και πάλι νέο σερί, όμως η Τόμας με την Γιουρτσένκοβα βοήθησαν ώστε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +12 (47-59) για τον Θρύλο.

Ένα 4-0 δια χειρός Γέμελος έφερε το 47-63, με την παίκτρια του Θρύλου να στέλνει τη διαφορά στους 20 πόντους μετά από κλέψιμο της Παυλοπούλου και δικό της λέι απ (47-67).

Η Γέμελος πέτυχε ένα ακόμα δίποντο με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα. H VBW CEKK Cegled μείωσε ξανά, η Νικολοπούλου από τις βολές έκανε το 54-75, με την Κοσμά να βάζει το τρίποντο για το +24 (54-78) της ομάδας του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-40, 47-59, 54-78

VBW CEKK Cegled (Καράσκο): Χίγκινς 18, Μπίκζο, Ζιρονι, Μπορόντι, Ρέβεζ, Γκόριανατς 8 (2), Στάνκιεβιτς 4, Μπρεζίνοβα 10 (2), Σβάνιερ 10 (2), Κόμπολακ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπ.), Σταμάτη 6 (2/4 τρ.), Νικολοπούλου 2 (6 ασ.), Γκρέιβς 6 (7 ρίμπ.), Κοσμά 3 (1/2 τρ.), Σπυριδοπούλου 5 (1/3 τρ., 1/1 διπ.), Παυλοπούλου 5 (1/2 τρ. 4 ασ.), Σωτηρίου 5 (2 ριμπ.), Γέμελος 8 (4/7 διπ., 4 ριμπ., 3 ασ.), Γιουρτσένκοβα 14 (6/8 διπ.), Λούκα, Σταμολάμπρου 13 (3/6 τρ., 2/4 διπ.)