ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Για … πλάκα στους τελικούς!

Πανεύκολα η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού υπέταξε την Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 86-37 και τσέκαρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1.

Παίζοντας καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιτελικού, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 86-37 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Γυναικών.

Οι αθλήτριες του Κώστα Μίσσα κατάφεραν άνετα το 3-0 στη σειρά, έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα και δεν απειλήθηκαν ποτέ στην αναμέτρηση. Πρώτη σκόρερ για την αήττητη ομάδα του Πειραιά η Βικτόρια Μακόλι με 19 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Στέλλα Καλτσίδου με 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πλέον περιμένει το ζευγάρι Φάρος Κερατσινίου-Πανιώνιος, από το οποίο ο νικητής θα είναι ο αντίπαλός του στους τελικούς των πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκες» είναι μπροστά με 2-0 στη σειρά, χάρη στις νίκες τους στην κανονική διάρκεια, με τον πρωταθλητή Ελλάδος να κατακτάει το τρόπαιο στα 4 θετικά αποτελέσματα.

ΟΤΑΝ «ΦΟΡΤΣΑΡΕ» ΤΟΝ ΕΧΑΣΕ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Μάλτση, Μάζιτς και Μακόλι με τις «ερυθρόλευκες» πάντως στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι πίσω στο σκορ με 6-9 από την ομάδα του Αγίου Δημητρίου. Η Μάζιτς σκόραρε από τα 6,75μ για το 9-11 και η Αντερσον ισοφάρισε για τον Θρύλου, που άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στο παρκέ μετά το 7 λεπτό της πρώτης περιόδου.

Η Καλτσίδου από τις βολές του έδωσε προβάδισμα (13-11) και η Σωτηρίου μετά από κλέψιμο και λέι απ πραγματοποίησε το 15-11. Η Ελληνίδα φόργουορντ έκανε και το 18-14 με σουτ από τα 6,75μ, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο +4 στην πρώτη περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν βρει ρυθμό και όσο περνούσε η ώρα έπαιζαν όλο καλύτερο μπάσκετ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα με την Μάζιτς (21-14) και την Καλτσίδου (23-14) να τρέξουν ένα 8-0 σερί. Η Σταμάτη έδωσε διαφορά 11 πόντων (27-16) και αργότερα και πάλι η Καλτσίδου αύξησε την απόσταση στους 16 πόντους (32-16) με γκολ φάουλ, 6’ και 23’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η άμυνα του Θρύλου ήταν το… όπλο του, ένα κλέψιμο και λέι απ της Σωτηρίου έγραψε το 34-16 και το τρίποντο της Σταμάτη εκτόξευσε το ματς στο 21 υπέρ του Ολυμπιακού (37-16)

Η Μακόλι ήταν πρωταγωνίστρια στη συνέχεια για τις «ερυθρόλευκες», σκόραρε δις για το 43-21 και έδωσε αέρα 22 πόντων στην ομάδα του Πειραιά, ενώ πέτυχε και το 45-21 με 36 δευτερόλεπτα να απομένουν, σκορ που έμενε να είναι και το τελικό για το ημίχρονο.

ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΝΤΑΜΠΛ

Ο Ολυμπιακός πέρασε με την ίδια νοοτροπία και στο δεύτερο ημίχρονο, γρήγορα πέτυχε ένα επιμέρους 6-2 με την Άντερσον να σκοράρει για το 51-23, ενώ η Καλτσίδου έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 30 πόντους (53-23). Το ίδιο έπραξε και από κοντά και η Άντερσον (55-25), οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα ανεπαίσθητο 4-0, η Μακόλι όμως με γκολ φάουλ πέτυχε το 60-31 με 2 λεπτά να απομένουν για το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Αμερικανίδα σέντερ πραγματοποίησε το 62-31 και η Χατζηνικολάου έπειτα από ντράιβ, έστειλε τις δύο ομάδες στην 4η περίοδο, με τον φωτεινό πίνακα στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας να λέει 64-31. Η πιεστική άμυνα παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, ένα κλέψιμο της Χατζηνικολάου και το ντράιβ της έκανα το 70-31, με τον Θρύλο να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και ήδη να σκέφτεται τους τελικούς.

Η Σπυριδοπούλου από την περιφέρεια έστειλε το ματς το 75-33, σκόραρε με τον ίδιο τρόπο για το 78-35, ενώ από κοντά αύξησε τη διαφορά στους 45 πόντους (80-35 με 3 λεπτά για το τέλος). Συνέχισε το σερί της (10 συνεχόμενοι πόντοι) για το 82-35 και η Σταμάτη με κλέψιμο και νέο ντράιβ διαμόρφωσε το 84-37. Το τελικό 86-37 έδειξε τη διαφορά των δύο ομάδων με τον Ολυμπιακό πλέον να καλείται να παραμείνει για τρίτη συνεχόμενη φορά στον θρόνο του και να σηκώσει το τρίτο πρωτάθλημα Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 45-21, 64-31, 86-37.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 8 (8 ριμπ. 2 ασ.), Σταμάτη 7 (2/4 διπ., 1/3 τριπ., 1 κλεψ.), Σπυριδοπούλου 10 (2/3 διπ., 2/5 τριπ.), Χατζηνικολάου 6 (9 ασ., 3 κλεψ.), Μπαλτά, Μάλτση, Κοσμα 2, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 7 (2/3 διπ., 3 κλεψ.), Καλτσίδου 15 (5/8 δίπ., 5/5 βολ., 2 ριμπ., 3 ασ.), Αντερσον 12 (6/7 διπ., 11 ριμπ.), Μακόλι 19 (9/14 διπ., 6 ριμπ., 3 κλεψ., 3 κοψ.).

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Βλάνη 4 (1), Αλεξανδρή 8, Μανώλη 5 (1), Γιαμπάνη 2, Πατεράκη 2, Μούλη 6, Ρόσελ 10.