Για … πλάκα στους «4» οι κοριτσάρες!

Εκπληκτική η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού ταπείνωσε με 3-0 την Πφέφιγκεν στο κλειστό του Ρέντη (25-4, 25-18, 25-20) και προκρίθηκε πανάξια στα ημιτελικά του Challenge Cup   με απολογισμό δύο νίκες.

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του Challenge Cup «τσέκαρε» με θραμβευτικό τρόπο η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού!

Οι νταμπλούχες Ελλάδας παίζοντας εκπληκτικό βόλεϊ, έκαναν … μια μπουκιά την Πφέφιγκεν, την οποία υπέταξαν πανεύκολα με 3-0 σετ στον επαναληπτικό του Μείνα Μερκούρη» και προκρίθηκαν πανάξια στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης με δύο νίκες (1-3 ακι 3-0) ,

Με πολύ υψηλό βαθμό σε επίθεση, άμυνα, αλλά και με απίστευτους αυτοματισμούς στο παιχνίδι τους, οι «ερυθρόλευκες» έστειλαν ξεκάθαρο μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση ότι δείχνουν διατεθειμένες να διεκδικήσουν το στέμμα, που έχασαν πέρυσι στις λεπτομέρειες από την Μπούρσα! Με τον κόσμο της ομάδας να φωνάζει εκστασιασμένος «Φέρτε μας το Ευρωπαϊκό»!

Φουριόζικο ξεκίνημα!

Με το πόδοι πατημένο στο γκάζι και με φανερή διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεης πρόκριση μπήκαν στο τάραφλεξ τα κορίσται του ΜπράνκοΚοβάτσεβιτς!
Με τις Χίπε, Πολ και Λαμπρούση κατά κύριο λόγο να … χτυπούν από παντού και με οπλο» το εξαιρετικό τους σερβις οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Ελβετίδες κατακτώντας πανεύκολα το πρώτο σετ με το απίστευτο,25-4!

2-0 κια πρόκριση!

Η γρήγορη και πανεύκολη κατάκτηση του πρώτου σετ απελευθέρωσε ακόμη περισσότερο τις νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες ωστόσο στο δεύτεο σετ είχαν μςγαλύτερη αντίσταση από τις αντιπάλους τους.

Με τις Γιώτα, Πολ, Λαμπρούση να παίρνουν καθοριστικούς πόντους, ο Ολυμπιακός πήρε σαφέστατο προβάδισμα με 16-11 , για να κατακτήσει και το δευτέρο σετ με 25-18, «τσεκάροντας» το εισιτήριο της πρόκρισης

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ

Οι «ερυθρόλευκες» έχοντας ήδη πετύχει τον στόχο της προκρισης έβγαλαν ορισμένες πολύ όμορφες συνεργασίες και με τις Χίπε και Πολ σε διαμονιώδη ημέρα κατέκτησαν ακι το τρίτο σετ με 25-20 φτάνοντας πανάξια στο άνετο κι επιβλητικό 3-0

Τα σετ : 25-4, 25-18, 25-20