Φινάλε με τεσσάρα

Με μία καταπληκτική, ουσιαστική εμφάνιση και γκολ “αποχαιρέτησε” ο Ολυμπιακός τους φιλάθλους του στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν στο Καραϊσκάκη. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 4-0 της Ξάνθης μοιράζοντας πολλά χαμόγελα και κυρίως αισιοδοξία ενόψει της νέας σεζόν στο κατάμεστο φαληρικό γήπεδο. Ο Γκιλιέρμε με δύο τέρματα, ο Ομάρ και ο Φορτούνης πέτυχαν τα γκολ για τον Ολυμπιακό.

To πλάνο:

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα με την αγαπημένη του συνταγή και το 4-2-3-1 και τους Σα, Ομάρ, Τσιμίκα και Σισέ – Μεριά στα στόπερ. Στα χαφ παρατάχθηκαν οι Γκιλιέρμε – Καμαρά ενώ στα “φτερά” οι Ντίαζ – Ποντένσε. Ο Φορτούνης έπαιξε “δεκάρι” και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Σολδάνο.

Όρεξη και γκολ

Ιδιαίτερα κεφάτοι, παίρνοντας και ώθηση από το γεμάτο Καραϊσκάκη, παρουσιάστηκαν οι ερυθρόλευκοι. Με πολύ όρεξη έψαξαν το πρώτο γκολ και το βρήκαν μόλις στο 10ο λεπτό! Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά καρφωτή έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Με φόρα από το πρώτο τέρμα, πέρασαν μόλις 5 λεπτά για να γραφτεί και το 2-0 στο ταμπλό του Καραϊσκάκη. Ο Ζιλ Ντίαζ από δεξιά πέρασε στον Ομάρ κι αυτός με σέντρα συρτή την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον Γκιλιέρμε που ήταν μέσα στην περιοχή. Ο Βραζιλιάνος άσσος του Ολυμπιακού με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς για το 2-0 των ερυθρολεύκων.

Η καλή εμφάνιση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να έρθει και το τρίτο τέρμα πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Καμαρά έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και ο Ομάρ που πήρε το ριμπάουντ σκόραρε με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Συνέχισε από κει που το άφησε…

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ερυθρόλευκο σόου συνεχίστηκε και σε γήπεδο και σε εξέδρα. Με τον κόσμο σε κάθε φάση να χειροκροτεί αλλά και να βγάζει πάθος στην φωνή του με την οποία στήριζε την ομάδα. Αποτέλεσμα ήταν στο 57ο λεπτό να γίνει το 4-0 από τους ερυθρόλευκους με τον Κώστα Φορτούνη. Ο Γκιλιέρμε με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Θεσσαλό άσσο, αυτός έκανε καταπληκτικό κοντρόλ και με φοβερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να γνωρίζουν την αποθέωση στο φινάλε και τον κόσμο να τους δίνει το έναυσμα για την επόμενη σεζόν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π.Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ζιλ Ντίας, Φορτούνης (74′ Xασάν), Ποντένσε (58′ Μασούρας), Σολδάνο.

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντε Αμορίμ, Κασάδο (46′ Οκάν), Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Ντίρεσταμ, Μελιόπουλος, Ροντρίγκεζ (74′ Φακής), Σαρπόνγκ (66′ Θυμιανής), Μπαξεβανίδης, Σιλά.