Φιλική… τριαντάρα απέναντι στον Ιωνικό

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 102-73 τον Ιωνικό Νικαίας σε φιλικό ενόψει ντέρμπι στο ΣΕΦ.

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε 102-73 τον Ιωνικό Νικαίας στο ΣΕΦ. Σε φιλικό που διεξήχθη για εύρεση ρυθμού ενόψει του ντέρμπι της Παρασκευής με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι, προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο μέρος (22-15 δεκάλεπτο και 45-39 ημίχρονο).

Από εκεί και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» με καλύτερη άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, «άνοιξαν» την υπέρ τους διαφορά και ξεμούδιασαν ενόψει του αγώνα με τους «πράσινους». Στο 30’, το σκορ ήταν 76-48, ενώ 102-73 ήταν το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι για τους νικητές που έπαιξαν χωρίς τους Σπανούλη (ξεκούραση), Νικολαίδη και Ζαν-Σαρλ (τραυματίας), ήταν οι Σλούκας, Μάρτιν και Πρίντεζης που πέτυχαν από 14 πόντους. Για τον Ιωνικό, ξεχώρισε ο πρώην «ερυθρόλευκος», Βασίλης Τολιόπουλος με 23.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-39, 76-48, 102-73.

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (2τρ., 1ριμπ.., 1κλ.), Χαραλαμπόπουλος 8 (2τρ., 2 ριμπ., 1 ασ., 1κλ.), Λαρεντζάκης 8 (2τρ., 2 ριμπ, 2 ασ., 1κλ.), Κόνιαρης 2 (1ασ., 1κλ.), Σλούκας 14 (3τρ., 3 ριμπ., 3 ασ., 1 κλ.), Μάρτιν 14 (3 ριμπ., 1 κλ., 1 κοψ.), Παπανικολάου 4(1ρπ., 1 ασ.), Βεζένκοφ 11 (1τρ., 5 ριμπ., 3ασ.), Πρίντεζης 14 (1τρ., 5 ριμπ., 3ασ.), Τζένκινς 3(1τρ., 2ασ.), Έλις 4 (2τριπ., 2 ασ.), Χρηστίδης 4 (3ριμπ., ΜακΚίσικ 10 (2τρ., 1ριμπ., 4 ασ., 2 κλ.).

Ιωνικός Ν. (Σ. Κουφός): Ζέισλοφτ 3(1), Πετρόπουλος, Χουγκάζ 2, Σμιθ 6(1), Γιουλ 9, Χόλογουελ 6, Πριτζέτ 4, Φιτζπάτρικ 12(2), Τολιόπουλος 23(4), Μαραγκίδης 8(2), Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Γιατρούδης.