Φιλική νίκη με «όπλο» το σερβίς

Στην τελική ευθεία έχει μπει η προετοιμασία της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, ενόψει της νέας σεζόν. Έτσι, το απόγευμα της Παρασκευής οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν την Κηφισιά στο «Μελίνα Μερκούρη». Λοιπόν, το ματς έληξε 3-1 σετ ενώ οι δύο ομάδες έδωσαν ένα ακόμα, προπονητικού χαρακτήρα. Φιλική νίκη με «όπλο» το σερβίς.

Μια ακόμα φιλική νίκη

Βέβαια το αποτέλεσμα δεν έχει σημασία καθώς είναι περίοδος προετοιμασίας. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ της Κηφισιάς. Έχοντας στο ματς, στα τέσσερα σετ, 14 άσσους. Με τον Τόντσεκ Στερν να κάνει τη διαφορά στο συγκεκριμένο τομέα. Μιας και ο Σλοβένος διαγώνιος είχε 7 άσσους και συνολικά 18 πόντους. Επίσης πολύ καλή παρουσία είχαν ο Ιντάλγκο και ο Παγένκ. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη είχε ως κορυφαίους τους Οκοσάνοβιτς και Τσέιβερς, καθώς αμφότεροι είχαν 21 και 20 πόντους, αντίστοιχα. Βέβαια, η προετοιμασία του Θρύλου συνεχίζεται. Έτσι, το επόμενο φιλικό είναι την προσεχή Πέμπτη στη Σύρο, με τον Φοίνικα.

Με «όπλο» το σερβίς

Καλή εκκίνηση στο ματς για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα (4-2 και 6-4) για να βρεθούν στο +4 (13-9) με δύο σερί άσσους του Στερν. Ακόμη ένας άσσος από τον Λινάρδο για το 22-17, μπλοκ του Τράβιτσα για το 24-18 και το σετ έκλεισε με έναν ακόμα άσσο του Στερν για το 25-18 και το 1-0. Στη συνέχεια, στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά ήταν πιο ανταγωνιστική. Αν και προηγήθηκε 5-4, η ομάδα του Τζουλιάνι προσπέρασε 9-7. Ειδικότερα, με άσσο του Ιντάλγκο έγινε το 14-11 και έναν ακόμα από τον Τράβιτσα το 17-13. Ο Στερν ήταν ασταμάτητος από το σερβίς. Καθώς με δύο ακόμα σερί άσσους διαμόρφωσε το 22-17. Χάρη στο καλό τους παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 25-17 και προηγήθηκαν 2-0.

Έτσι έφτασε στη φιλική νίκη

Η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές και τις δοκιμές του Τζουλιάνι που χρησιμοποίησε τον Δαλακούρα ως λίμπερο. Αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-3, μετά «κυνηγούσε» το σκορ. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο μείωσε σε 16-10, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Χανδρινός σε 20-14. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη ήταν αποτελεσματική, πήρε το σετ με 25-16 και μείωσε σε 2-1. Εξάλλου, στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του. Δύο μπλοκ του Παγένκ έκαναν το σκορ 3-0. Αργότερα, με νέο άσσο του Στερν έγινε το 11-10, ενώ το μπλοκ ανέβασε το σκορ σε 17-14. Επιπλέον, άσσος του Κουμεντάκη για το 21-16 και ένας ακόμα από τον Στερν για το 25-18 και το 3-1 σετ. Φιλική νίκη με «όπλο» το σερβίς.

• Στο σετ που ακολούθησε και ήταν προπονητικού χαρακτήρα, η Κηφισιά προηγήθηκε νωρίς, αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε 7-6. Ωστόσο, η συνέχεια η ομάδα του Χριστοφιδέλη ήταν πιο προσεκτική και επικράτησε 15-12.

Τα σετ 3-1: 25-18, 25-17, 16-25, 25-18, 12-15 (προπονητικό σετ)

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 14 άσσους, 104 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Κηφισιάς από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 18 (10/20 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54%υπ. – 54% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ.-67% άριστες), Ζουπάνι 2 (2/6 επ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Χανδρινός 10 (8/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ.-53% άριστες), Δαλακούρας (λ., 55% υπ.-20% άριστες).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 21 (19/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Ρικάρντο 3 (3/12 επ., 47% υπ.-34% άριστες), Φιλιππακόπουλος 6 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαϊκόν 12 (9/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσέιβερς 20 (16/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ.-37% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 36% υπ.-29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Σπηλιώτης, Γ. Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).