Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Φιλί … τίτλου στο 97’ με Λόπες [Video]

Πέρυσι ανήμερα Πρωτομαγιάς ο Ολυμπιακός με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Ρόνι Λόπες υπέταξε με 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα στον «Ναό» και έβαλε υποθήκη για το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με μία από τις σημαντικότερες και πιο συγκλονιστικές νίκες του Ολυμπιακού στην κούρσα του προς το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, συνδέεται χρονικά η σημερινή ημερομηνία.

Συμπληρώθηκε κιόλας ένας χρόνος από την χιτσκοκική νίκη των «ερυθρόλευκων» επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τα πλέι οφ, με … χρυσή αλλαγή και σκόρερ τον Ρόνι Λόπες στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τα γκολ των Ελ Αραμπί και Γκάρι, με τους Περέα και Σνάιντερ να ισοφαρίζουν και την ομάδα του Μεταξά να απειλεί μέχρι και για το 2-3. Ωστόσο, ένα έξτρα δίλεπτο μετά τις καθυστερήσεις, ήταν αυτό που χρειάστηκε ώστε οι «ερυθρόλευκοι» να βρουν την ευκαιρία και με ένα τρομερό σουτ του Ρόνι Λόπες να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο με 3-2 και την πρώτη τους νίκη μετά από 5 ανεπιτυχείς προσπάθειες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Γρήγορο γκολ και μισάωρο κυριαρχίας

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε και βρήκε το γρήγορο γκολ στην πρώτη του ουσιαστικά φάση. Ήταν το 6ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Ροντρίγκες που κόντραρε στον Περέα, ο Ελ Αραμπί έβαλε έξυπνα το κεφάλι, άλλαξε την πορεία της μπάλας και έτσι νίκησε τον Λοντίγκιν που είχε κάνει αντίθετη κίνηση. Έτσι, από νωρίς η ομάδα του Μαρτίνς ήλεγξε τον ρυθμό και τον ΠΑΣ να περιμένει στην άμυνα, ψάχνοντας τις κόντρες. Λίγα λεπτά μετά, στο 13′, ο Γκάρι οριακά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ του Λοντίγκιν μετά από κάθετη του Καρβάλιο και στο ίδιο λεπτό ο Πορτογάλος έστειλε άουτ τη μπάλα με «πονηρή» εκτέλεση φάουλ από το πλάι. Στο 17′ και το 23′ δύο σουτ από Μπουχαλάκη και Εμβιλά πέρασαν έξω, ενώ στο 25′ υπήρξε ακόμη μια επικίνδυνη φάση για τους Πειραιώτες που ωστόσο δεν ολοκληρώθηκε, αφού ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε από κοντά να φτάσει τη μπάλα για την προβολή μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Γκάρι Ροντρίγκες.

Στο ίδιο μοτίβο παίχτηκε και το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να δημιουργεί φάσεις και τον ΠΑΣ να είναι εξαιρετικά παθητικός. Στο 28′ ο Μασούρας είχε σουτ άουτ, ενώ μεγάλη ευκαιρία ήταν η κεφαλιά-λίγο άουτ του Μπα στο 33′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες. Άστοχο ήταν και το σουτ του Καρβάλιο λίγο μετά, με επόμενη φάση πλέον να είναι αυτή του δεύτερου γκολ. Ήταν το 43ο λεπτό, όταν μετά από συνεχόμενα λάθη στην άμυνα του ΠΑΣ, ο Καρβάλιο πήρε τη μπάλα, έδωσε στον Μασούρα, αυτός με έξοχη διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Γκάρι στην κίνηση και αυτός με δυνατό πλασέ έγραψε το 2-0.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους πάντως, στην πρώτη μόλις τελική του ΠΑΣ Γιάννινα, έφερε τη μείωση του σκορ για τους φιλοξενούμενος. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Μεταξά αναπτύχθηκε πολύ ωραία στην κόντρα, με τέσσερις μπαλιές έφτασε στην «ερυθρόλευκη» περιοχή, με τον Σνάιντερ να κάνει την τελική ασίστ και τον Περέα να πετυχαίνει το 2-1 με δύσκολο πλασέ στην κίνηση. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με κατοχή μπάλας 60-40 και τελικές 11-1 για τον Ολυμπιακό…

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο το ποσοστό του στην κατοχή μπάλας, ωστόσο οι φάσεις που δημιούργησε ήταν λιγότερες σε σχέση με το πρώτο. Αντιθέτως μάλιστα, ο ΠΑΣ είχε και δυο πολύ καλές στιγμές στο ξεκίνημα, δείχνοντας έτσι ότι και αυτό το βράδυ στο Καραϊσκάκη θα ήταν… μακρύ, ειδικά από τη στιγμή που η ομάδα του Μαρτίνς ξεμένει σταθερά από δυνάμεις εδώ και καιρό. Στο 52′ ο Μπα ήταν αυτός που οριακά έκοψε το γύρισμα του Σνάιντερ προς τον Περέα που ήταν μόνος προ του Βατσλίκ, φάση στην οποία «απάντησε» ο Ολυμπιακός με την προβολή άουτ του Ελ Αραμπί στο 57′, μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ.

Στο 64′ πια, ο ΠΑΣ απειλεί για το 2-2, όταν μετά από λάθος του Μασούρα, ο Γκαρντάβσκι βγήκε τετ-α-τετ με τον Βατσλίκ, όμως ο Τσέχος τον νίκησε και κράτησε το 2-1. Μασούρας και Εμβιλά απείλησαν στο 68′ και το 74′ με αξιόλογα σουτ -το πρώτο το έβγαλε ο Λοντίγκιν, το δεύτερο πέρασε λίγο άουτ. Κάπως έτσι, το ματς έφτασε στη φάση του 80′. Μετά από ένα απλό γέμισμα προς το δεύτερο δοκάρι του Βατσλίκ, ο Ρεάμπτσιουκ έχασε τον Σνάιντερ και αυτός με προβολή στην κίνηση, από κοντά, έκανε το 2-2.

Λύτρωση νε γκολάρα Ρόνι Λόπες!

Στο επόμενο δεκάλεπτο, ο Μαρτίνς έκανε αλλαγές, ο τρομερά στατικός μέχρι αυτό το σημείο Ολυμπιακός, επιτέθηκε όπως μπορούσε και… άντεχε, κυρίως δηλαδή με γεμίσματα προς την περιοχή και ένα από αυτά θα έδινε και τη λύση. Βρουσάι, Μπα, Λίπες και Τικίνιο είχαν τέσσερις καλές στιγμές, με τον Λοντίγκιν να σώζει τις δύο τελευταίες ενώ ο Μπα έσωσε ξανά μια εξαιρετικά επικίνδυνη αντεπίθεση του ΠΑΣ για το 2-3, με παίκτη παραπάνω. Τελικά, στο 97, μετά από ένα γέμισμα στην περιοχή, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν έδιωξε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Λόπες ο οποίος με ένα απίθανο εναέριο βολέ με εξωτερικό φάλτσο, έκανε το 3-2, χάρισε στην ομάδα του νίκη και ουσιαστικά την γλίτωσε από… αμήχανους βαθμολογικούς υπολογισμούς στα εναπομείναντα πέντε ντέρμπι…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-2-3-1): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Μπουχαλάκης (56′ Μ. Καμαρά), Εμβιλά (82′ Κούντε), Μασούρας (73′ Λόπες), Καρβάλιο (83′ Τικίνιο), Ροντρίγκες (83′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς / 4-4-1-1): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Λιάσος (38′ Σάλιακας), Στάνκο, Καραχάλιος, Σνάιντερ (85′ Οικονομόπουλος), Γκαρνάντβσκι, Ντομίνγκεθ (62′ Λώλης), Περέα.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)