Εύκολο πέρασμα από την Κρήτη

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα και δείχνοντας την ανωτερότητα του ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ του ΟΦΗ και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 29 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο σετ και στη συνέχεια με ένα σερί 5-0, έφτασε στο 12-4. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η διαφορά έφτασε στον συν δέκα για τους Πειραιώτες (18-8). Ο Φίνγκερ διαμόρφωσε το 23-12 και ο Χουσάι κάρφωσε για το 24-13. Ο Ριζόπουλος τελείωσε το πρώτο σετ στο 25-14, για το 1-0 των «ερυθρολεύκων» στον αγώνα.  Πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημα του το δεύτερο σετ αλλά οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, με ένα σερί 4-0 έκαναν το 2-2, 6-2, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Διατηρώντας το συν τέσσερα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 12-8 και το 20-16 στη συνέχεια. Ο Παπαλεξίου κάρφωσε για το 22-18 και από λάθος σερβίς των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 23-18. Σετ μπολ (24-19), από τον Χουσάι και ο ίδιος τελειώνει και το δεύτερο σετ με 25-19. Ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1 και 10-5, μην αφήνοντας, με την απόδοση του, κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Ο Χουσάι με μπλοκ έκανε το 23-12 και ο Πετρέας με άσσο σημείωσε το 24-12, για να έρθει φυσιολογικά το 25-12 και πάλι με μπλοκ του Χουσάι, δίνοντας τη νίκη με 3-0 στον Ολυμπιακό. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο  Χουσάι με 16 πόντους και ακολούθησαν Φίνγκερ και Γκέργκι με 12 και 10 αντίστοιχα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Παπαλεξίου που τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, έχοντας μάλιστα 5/5 επιθέσεις και 4 μπλοκ.

Τα σετ: 0-3 σε 1:08, 14-25 (19′), 19-25 (26′), 12-25 (23′)

ΟΦΗ: Στοροζίλοφ, Λούκουμι 6 (6/13 επ., 24% υπ., 10% αρ.), Τσέλιος 4 (2/*4 επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 2 (2/4 επ.),  Σαρικεϊσογλου  (18% υπ., 18% αρ.). Τσούλαφιτς 8 (8/23 επ.), Γκαράς –λ  (%υπ.-%αρ.) / Τέφτσης -λ, Ρουμελιωτάκης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κομητούδης 1 (1/1 επ.), Κοσκινάς, Καρατζάς 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 9 (5/5 επ., 4 μπλοκ), Φίνγκερ 12 (10/22 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/6 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 16 (10/12 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος, 47% υπ., 27% αρ.), Τερβαπόρτι 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκέργκι 10 (8/12 επ., 2 άσσοι), Κοκκινάκης –λ (90%υπ.- 80%αρ.) / Στιβαχτής, Βουλκίδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.), Ριζόπουλος  1 (1/1 επ.)