ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εύκολο μεσημέρι για το Θρύλο

Την 149η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι χωρίς να πατήσουν το γκάζι επικράτησαν του Εθνικού με 15-7 στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

O Ολυμπιακός μπήκε και με τον Γιάννη Φουντούλη, κατάφερε να ανοίξει πρώτος το σκορ. Ο Έλληνας περιφερειακός ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρολεύκων» στην αμέσως επόμενη επίθεση. Αέρα τριών γκολ στον Ολυμπιακό, έδωσε ο Δημήτρης Νικολαίδης, που πρώτα κέρδισε την αποβολή και στη συνέχεια ευστόχησε στην «ερυθρόλευκη» επίθεση για το 3-0, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 3-1.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Πειραιά συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να κλείνουν σωστά τους διαδρόμους. Ο Πάβιτς απέκρουσε τετ α τετ των φιλοξενούμενων, κρατώντας το 3-1 και δείχνοντας για ακόμα μια φορά την τεράστια κλάση του. Το 4-1 διαμόρφωσε ο Δερβίσης από τα δυο μέτρα, στο 2:24, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν δυο δοκάρια μέχρι αυτό το σημείο του δεύτερου οκταλέπτου. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 5-2, χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Δερβίση στον αγώνα, με τη λήξη της περιόδου.

Στην επανάληψη ο Γενηδουνιάς, διεύρυνε το προβάδισμα του Ολυμπιακού, στο συν τέσσερα, κάνοντας το 6-2, από την περιφέρεια. Ο Αλέξανδρος Γούνας, σκόραρε και αυτός για το 7-3, 3:19 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και ο ίδιος έκανε και το 8-4 στο 1:24. Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς διαμόρφωσε το 9-4 που ήταν και το σκορ του αγώνα στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός, ήταν ανώτερος, διατήρησε τη διαφορά και συνέχισε την αήττητη πορεία του. Ο Γούνας, με τρία συνεχόμενα γκολ, αύξησε το προβάδισμα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, στο 12-5, λίγο πριν τα μέσα του τέταρτου οκταλέπτου. Με το τελικό 15-7, ο Θρύλος έφτασε στις 149 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας ένα μοναδικό ρεκόρ, στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Γούνας με πέντε γκολ και ακολούθησε ο Γιάννης Φουντούλης με τρία. Το ενδιαφέρον όλων, πλέον στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού, στρέφεται στην αναμέτρηση που ακολουθεί με τη Γιαντράν για το Τσάμπιονς Λιγκ, η οποία θα διεξαχθεί την Τετάρτη (9/1, 20:00), στο Παπαστράτειο.

Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιά 15-7 (3-1, 2-1, 4-2, 6-3)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας 5, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κάκαρης 2, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ.

Εθνικός Πειραιά (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής 1, Λιαπάκης 2, Παπαδόγκωνας 1, Καραβιώτης, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος 1, Μαθιόπουλος, Βαλιανάτος, Σπηλιώπουλος, Πρωτοψάλτης, Ξυλούρης