Εύκολο απόγευμα για τον Θρύλο

Ένα ακόμα  σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια  του πρωταθλήματος  έκανε  ο Ολυμπιακός που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του Ηρακλή στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη»

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 με τους Φίνγκερ και Κουμεντάκη να οδηγούν στην επίθεση σημειώνοντας από 3 και 2 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο τεχνικός του «γηραιού» Γιάννης Ορφανός κάλεσε εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι Θεσσαλονικείς σταμάτησαν το σερί στο 5-1 αλλά ο Φίνγκερ επανέφερε τη διαφορά του +5 με τον 4ο προσωπικό του πόντο για να ακολουθήσει επίθεση του Χουσάϊ για να αυξήσει στο +6 ο Ολυμπιακός το προβάδισμα στο 7-2. Από το 8-3 που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά και μείωσαν σε 8-6 με τον Φίνγκερ να σταματάει αυτό το 3-0 σερί, πετυχαίνοντας το 9-6 ενώ ο Κουμεντάκης πάνω στο φιλέ έγραψε το 10-6. Μετά το 11-9 που ακολούθησε ο Ανδρέας Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο σημείωσε το 12-9 για τον Ολυμπιακό που διατηρούσε τον έλεγχο και το προβάδισμα και με τον ίδιο τρόπο και πρωταγωνιστή έφτασαν οι Πειραιώτες στο 14-10, στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο τεχνικός των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια ο Ηρακλής πλησίασε εκ νέου σε 15-13 με τον Σακόγλου αλλά από μπλοκ του Χουσάι και επίθεση του Φίνγκερ διαμορφώθηκε το 17-13. O Γιώργος Πετρέας σημείωσε το 19-15 και ο Κουμεντάκης το 21-17 και το 22-18 και ο Χουσάι το 23-19, τον Ολυμπιακό που πήγε στο τάι μπρέικ με 24-19, ύστερα από επίθεση άουτ του Σακόγλου. Με μονό μπλοκ του Χουσάϊ στο Σακόγλου διαμορφώθηκε το 25-19 χάρη στο οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0 στα σετ. Εύκολα και γρήγορα στο 2-0!

Η ίδια εικόνα με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο συνεχίστηκε και στο 2ο σετ στην έναρξη του οποίου οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 7-3 μετά από άσσο του Χουσάϊ. Από επίθεση του Φίνγκερ διαμορφώθηκε το 11-7 και μετά από πάιπ του Χουσάϊ το 17-11 για τον Ολυμπακό που είχε επιβάλει το παιχνίδι του. Δυο διαδοχικές επιθέσεις του Φίνγκερ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 20-13 και δυο προσπάθειες του Ανδρεάδη το 22-13 για τους «ερυθρόλευκους» που έτρεξαν ένα 4-0 σερί. Ο Μίχαλ Φίνγκερ έφερε το πρώτο σετ μπολ στο 2ο σετ με 24-15 και ο Ριζόπουλος έγραψε το 25-15 για να φτάσει σε 23 λεπτά ο Θρύλος στο 2-0! Συγκεντρωμένος ως το τέλος! Δυνατά ξεκίνησε και στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός φτάνοντας γρήγορα στο 5-2, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 6-6. Οι Πειραιώτες απάντησαν με 2-0 σερί και με άσσο του Φίνγκερ πήγαν στο 8-6. Με πρωταγωνιστή τον Φίνγκερ διαμορφώθηκε το 10-7, το 11-7 και το 12-9 για τον Ολυμπιακού που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα ενώ ο Παπαλεξίου σημείωσε το 13-10. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12 αλλά ο Κουμεντάκης επανέφερε τη διαφορά του +3 για το 15-12 με τον Φίνγκερ να διευρύνει στο +4 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 17-13. Ύστερα από ωραίο πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη διαμορφώθηκε το 18-14 και με διπλό μπλοκ των Παπαλεξίου και Κουμεντάκη στον Σακόγλου, το 19-15. Από νέο μπλοκ του Παπαλεξίου η διαφορά ανέβηκε στο +5 (20-15) για την ομάδα του Μπενίτεθ που διατηρούσε τον έλεγχο και έφτασε στο 21-16. Μετά από επίθεση άουτ του Χήρα, ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο ματς μπολ με 24-18 και πήρε τη νίκη με 25-18 και 3-0 σετ, ύστερα από άσσο του Φίνγκερ.

Τα σετ: 3-0 σε 1.13. 25-19 (25’), 25-13 (23’), 25-18 (25’)

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 4 άσσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 0 άσσοι, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Στιβαχτής, Φίνγκερ 24 (20/30επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Πετρέας 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (14/19επ., 1 μπλοκ, 33%υπλ, 7%αρ.), Ανδρεάδης 5 (4/9επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/18επ., 2 μπλοκ, 57%υπ., 50%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 75%υπ., 62%αρ.), Παπαλεξίου 2 (2/3επ.), Βουλκίδης, Ριζόπουλος 1 (1/1επ., 100%υπ.), Τζιάβρας (λ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 6π. (4/9επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Στουτζίνσκι 6 (6/17επ., 38%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (2/4επ.), Σακόγλου 11 (11/25επ.) / Μπουράκης (λ. – 54%υπ., 38%αρ.), Κοντοκώστας (λ), Καλαϊτζίδης, Στεφανίδης.