ΒΟΛΕΪ

Εύκολο απόγευμα με αρκετά νέα πρόσωπα!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 4-0 σετ του Ηλυσιακού σε φιλικό προετοιμασίας.

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη έδωσε ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας το οποίο κέρδισε με μεγάλη άνεση κόντρα στον Ηλυσιακό με 4-0 (25-14, 25-20, 25-19, 25-22) σετ.

Για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν αγωνίστηκαν οι Στέλλα Χριστοδούλου, Κατερίνα Γιώτα, Σάσκια Χίπε και Ελίζαμπεθ Σκοτ. Το επόμενο φιλικό παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (23/9) με αντίπαλο τη Θέτιδα Βούλας εκτός έδρας (16:00).

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έμεινε πίσω στο σκορ με 8-2, όμως αντέδρασε και κάλυψε σταδιακά τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο σε 8-9 με άσσο της Γεωργίας Λιόλιου. Οι «ερυθρόλευκες» με ένα 3-0 σερί από το 7-9, προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 10-9 και διευρύνοντας στο 4-0 το σερί τους με μπλοκ της Παναγιώτας Ξανθοπούλου πήγαν στο +2 για το 11-9. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και με άσσο της Ιλιόνης Κελεσίδη πήρε το πρώτο σετ με 25-14.

Η ίδια εικόνα με την έναρξη του πρώτου σετ παρουσιάστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 2-7 και με 6-10. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 12-12 και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Μετά το 18-18 οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +2 χάρη σε επίθεση της Κλάριτς και μπλοκ της Αργυρίου για το 20-18, με τη Φερονίκη Ζιώγα να πετυχαίνει το 21-19 και την Αργυρίου να διατηρεί το +2 στο 22-20.

Με πλασέ της Σίας Τοτσίδου ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +3 στο δεύτερο σετ για το 23-20 και με ωραία πάιπ της Κλάριτς πήγε στο σετ μπολ με 24-20. Η Αργυρίου πάνω στο φιλέ σημείωσε το 25-20, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στα σετ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο, πήρε το 3ο σετ με 25-19 το 4ο με 25-22 και έφτασε στην τελική επικράτηση με 4-0!

Tα σετ: 4-0 σε 1.43 25-14 (23’), 25-20 (27’), 25-19 (26’), 25-22 (27’)

1ο σετ: 2-8, 16-11-16, 21-14, 25-14

2ο σετ: 4-8, 16-15, 21-19, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-19

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λιόλιου 4 (2 άσσοι, 2/17 επ., 15% υπ.-15% αρ), Ζιώγα 14 (14/47 επ.), Κελεσίδη 12 (5/11 επ.,4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ξανθοπούλου5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αργυρίου 14 (8/15 επ. 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (9/24 επ., 28% υπ.-22% αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κονόμη –λ (67% υπ.-67% αρ.)/ Κλάριτς 8 (8/20 επ., 43% υπ.-21% αρ.), Μιλεντίγεβιτς –λ (35% υπ.-24% αρ.), Συριστατίδη 1 (1/1), Δημοπούλου.