ΜΠΑΣΚΕΤ

Εύκολη νίκη επί της Ελευθερίας Μοσχάτου

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις στα φιλικά προετοιμασίας η ομάδα μπάσκετ των γυναικών. Αυτή την φορά τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη επικράτησαν εκτός έδρας με 55-20 της Ελευθερίας Μοσχάτου, σε αγώνα τριών δεκαλέπτων.

Ο Θρύλος είχε αρκετές απουσίες ελέω Εθνικών ομάδων και σε αυτό το παιχνίδι και ο έμπειρος τεχνικός είχε στην διάθεση του μόνο τις Τόμας, Ρασίντ, Μάζιτς, Τζόνσον, Λίτση και Αυτζή για την αναμέτρηση με τις νεοφώτιστες.

Ο Ολυμπιακός  ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με την Τόμας να πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις οι νταμπλούχες πήραν από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης. Το δεκάλεπτο έληξε 26-12 υπέρ του Θρύλου που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην επόμενη περίοδο. Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην άμυνα του και έτρεξε ένα 12-0 σερί για το 38-12 και έκλεισε το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 30 πόντους (44-14). Στα επόμενα δέκα λεπτά Ολυμπιακός και Ελευθερία Μοσχάτου έριξαν ταχύτητα, με το τελικό 55-20 να δείχνει τη διαφορά των δύο ομάδων.

Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης τραυματίστηκε η Ρίτα Ρασίντ.
Τα δεκάλεπτα: 12-26, 14-44, 20-55
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Λίτση 5 (1), Τόμας 14 (1), Ρασίντ 10 (1), Μάζιτς 13 (1), Αυτζή 2,  Τζόνσον 11