Εύκολα τον Κολοσσό πριν την Μακάμπι

Δεν χρειάστηκε καν να ανεβάσει… στροφές ο Ολυμπιακός στο ματς με την ομάδα της Ρόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα 99-64 και έχουν ήδη το μυαλό στο ματς της Τρίτης, στο Τελ Αβίβ. Εύκολα τον Κολοσσό πριν την Μακάμπι.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μπαρτζώκα ο Άλεκ Πίτερς με 21 πόντους (9/12 σουτ εντός παιδιάς), ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΜακΚίσικ με 14 πόντους και ο Φαλ με 12 πόντους, αντίστοιχα. Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το ματς με 27 ασίστ και 70% στα δίποντα (26/37).

Με αφετηρία την άμυνα

Με δύο τρίποντα από Παπανικολάου και Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» στο 4′ προηγήθηκαν 8-4. Ο Λούντζης με λέι απ ανέβασε τη διαφορά στους 6 (12-6, 5′). Με τα δύο διαδοχικά καρφώματα του Φαλ η ομάδα του Μπαρτζώκα προηγήθηκε 16-9. Ωστόσο, ο Κολοσσός μείωσε με το τρίποντο του Κατσίβελη (16-12, 7′).Ο Γάλλος σέντερ έβαλε και τις βολές (21-14, 9′) για να λήξει το δεκάλεπτο με το καλάθι του Μπολομπόι (23-16).

Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές αποφάσισαν να παίξουν την άμυνά τους. Κράτησαν την ομάδα της Ρόδου στους  9 πόντους. Το κάρφωμα του Μπολομπόι έδωσε το +11 (27-16, 13′) για να γίνει αυτό +17 με το κάρφωμα του ΜακΚίσικ (35-18, 15′). Με δικό του έμμεσο τρίποντο και ένα από τον Μπλακ, ο Θρύλος απέκτησε προβάδισμα 21 πόντων (46-25, 19′). Αυτό έγινε +26 με το κάρφωμα του ΜακΚίσικ και τον Κολοσσό να μένει χωρίς σκορ στα τελευταία 2:21 του ημιχρόνου (51-25)

Εύκολα με τον Κολοσσό

Ένα ακόμη κάρφωμα του Φαλ, που δέσποζε μέσα στη ρακέτα, οδήγησε τον Θρύλο στο +31 (58-27, 23′). Η ομάδα της Ρόδου μείωσε σε 60-34 με το τρίποντο του Σταρκς, αλλά «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο ο Παπανικολάου για το 63-34 (26′). Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου ανέλαβε δράση, στην επίθεση, ο Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ με 7 διαδοχικούς πόντους έκανε το σκορ 73-38 (29′), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο 74-43 με τη βολή του Λούντζη.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, έχοντας στο μυαλό και το ματς της Τρίτης στο Τελ Αβίβ, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής. Ο Πίτερς συνέχισε να «πυροβολεί» από τα 6,75μ. για το 81-54 (34′). Εξάλλου δεν ήταν ο μόνος. Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ πέτυχαν τρία συνεχόμενα και η διαφορά πήγε στους 34 (94-60, 39′). Ακολούθησαν 2/4 βολές του Πάπας για το 96-62, ενώ ο Μπολομπόι έφερε τον Ολυμπιακό ένα σουτ από την 100άρα (97-62). Με τον Πίτερς να διαμορφώνει το τελικό 99-64. Εύκολα τον Κολοσσό πριν την Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 51-25, 74-43, 99-64.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.